Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Aplikant skreślony z listy, a protokołów brak

Ewa Maria Radlińska25.05.2016, 06:38; Aktualizacja: 25.05.2016, 06:41

Bałagan w dokumentacji samorządu nie może działać na niekorzyść aplikanta.

Reklama

Sprawa dotyczyła aplikanta adwokackiego, który walczył z samorządem adwokackim w powodu skreślenia go z listy aplikantów. Najpierw rozstrzygnięcie takie zostało wydane przez Okręgową Radę Adwokacką (ORA) w lutym 2015 r., a następnie prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA) utrzymało w mocy tę uchwałę. Przyczyną skreślenia było niezakończenie przez aplikanta, bez usprawiedliwionej przyczyny, szkolenia w terminie. Prawnik rozpoczął bowiem szkolenie w styczniu 2010 r. W 2011 r. przystąpił do kolokwium po II roku, z którego otrzymał ocenę niedostateczną. Następnie kilkakrotnie występował do ORA z wnioskami o wyznaczenie mu terminu kolokwium poprawkowego, usprawiedliwiając swoją nieobecność na tych terminach zwolnieniami lekarskimi. Ostatnim terminem jaki ORA wyznaczyła mu, był styczeń 2012 r. W aktach osobowych aplikanta nie było jednak ani protokołu z tego kolokwium ani protokołu niestawiennictwa na terminie, jak również nie było jakichkolwiek kolejnych wniosków o wyznaczenie następnego egzaminu.

Na trzecim roku

Na początku 2013 r. ORA z urzędu wszczęła zatem wobec aplikanta postępowanie w sprawie skreślenia go z listy. Prawnik w odwołaniu podnosił, że uczęszczał na zajęcia III roku aplikacji, uiszczał składki oraz opłaty za szkolenie i nikt nie podważał jego obecności na zajęciach. Prezydium NRA uchyliło uchwałę ORA i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia, gdyż brak było wyjaśnienia podstawy prawnej skreślenia. Z akt sprawy nie wynika bowiem, czy aplikant przystąpił w końcu do tego kolokwium i ewentualnie jaki wynik uzyskał. ORA ponownie skreśliła prawnika z listy aplikantów z uwagi na nieukończenie przez niego aplikacji w terminie wskazanym w art. 76 ust. 1 ustawy Prawo o adwokaturze (Dz.U. 1982 nr 16 poz. 124 ze zm.), w oparciu o art. 79 ust. 1 pkt. 2 tej ustawy. Wskazała, że prawnik przystąpił do kolokwium po II roku, z którego otrzymał ocenę niedostateczną.


Pozostało jeszcze 72% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.