Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Aplikant skreślony z listy, a protokołów brak

Ewa Maria Radlińska25.05.2016, 06:38; Aktualizacja: 25.05.2016, 06:41

Bałagan w dokumentacji samorządu nie może działać na niekorzyść aplikanta.

Reklama

Sprawa dotyczyła aplikanta adwokackiego, który walczył z samorządem adwokackim w powodu skreślenia go z listy aplikantów. Najpierw rozstrzygnięcie takie zostało wydane przez Okręgową Radę Adwokacką (ORA) w lutym 2015 r., a następnie prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA) utrzymało w mocy tę uchwałę. Przyczyną skreślenia było niezakończenie przez aplikanta, bez usprawiedliwionej przyczyny, szkolenia w terminie. Prawnik rozpoczął bowiem szkolenie w styczniu 2010 r. W 2011 r. przystąpił do kolokwium po II roku, z którego otrzymał ocenę niedostateczną. Następnie kilkakrotnie występował do ORA z wnioskami o wyznaczenie mu terminu kolokwium poprawkowego, usprawiedliwiając swoją nieobecność na tych terminach zwolnieniami lekarskimi. Ostatnim terminem jaki ORA wyznaczyła mu, był styczeń 2012 r. W aktach osobowych aplikanta nie było jednak ani protokołu z tego kolokwium ani protokołu niestawiennictwa na terminie, jak również nie było jakichkolwiek kolejnych wniosków o wyznaczenie następnego egzaminu.

Na trzecim roku

Na początku 2013 r. ORA z urzędu wszczęła zatem wobec aplikanta postępowanie w sprawie skreślenia go z listy. Prawnik w odwołaniu podnosił, że uczęszczał na zajęcia III roku aplikacji, uiszczał składki oraz opłaty za szkolenie i nikt nie podważał jego obecności na zajęciach. Prezydium NRA uchyliło uchwałę ORA i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia, gdyż brak było wyjaśnienia podstawy prawnej skreślenia. Z akt sprawy nie wynika bowiem, czy aplikant przystąpił w końcu do tego kolokwium i ewentualnie jaki wynik uzyskał. ORA ponownie skreśliła prawnika z listy aplikantów z uwagi na nieukończenie przez niego aplikacji w terminie wskazanym w art. 76 ust. 1 ustawy Prawo o adwokaturze (Dz.U. 1982 nr 16 poz. 124 ze zm.), w oparciu o art. 79 ust. 1 pkt. 2 tej ustawy. Wskazała, że prawnik przystąpił do kolokwium po II roku, z którego otrzymał ocenę niedostateczną.


Pozostało jeszcze 72% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.