Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kolokwium oblane. Zaświadczenia nie będzie

Ewa Maria Radlińska27.05.2016, 05:34

Samorząd notarialny ma prawo weryfikować egzaminami wiedzę aplikantów - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Reklama

Sprawa dotyczyła aplikantki notarialnej, która próbowała uzyskać od korporacji notarialnej zaświadczenie o odbyciu aplikacji. Samorząd jednak odmówił, ponieważ prawniczka nie zaliczyła kolokwium.

Weryfikacja wiedzy

Rada izby notarialnej (RIN) wskazała, że dopiero zaliczenie wszystkich kolokwiów przeprowadzanych w czasie aplikacji pozwala uznać, że aplikant odbył aplikację, o której mowa w art. 72 par. 1 ustawy Prawo o notariacie (Dz. U. z 2008 r., nr 189, poz. 1158 ze zm.). Uzyskanie oceny negatywnej z któregokolwiek z kolokwiów bądź nieprzystąpienie do któregoś z nich powoduje, że aplikant nie wykonał wszystkich obowiązków objętych programem szkolenia. A to sprawia, że zaświadczenia nie może otrzymać. Prawniczka się odwołała, ale Krajowa Rada Notarialna (KRN) utrzymała w mocy zaskarżoną uchwałę. Z podobnym uzasadnieniem co RIN: że ukończenie aplikacji, które warunkuje wydanie zaświadczenia o jej odbyciu, jest wywiązaniem się przez aplikanta ze wszystkich obowiązków, w tym zdanie egzaminów oraz przystąpienie i pozytywne zaliczenie kolokwiów przeprowadzanych w ramach szkolenia. KRN podkreśliła, że celem każdego szkolenia jest konieczność sprawdzenia nabytej przez aplikanta wiedzy, także w czasie trwania szkolenia, co jest potwierdzeniem spełnienia przez niego obowiązku stałego podnoszenia poziomu wiedzy zawodowej. Bez tej weryfikacji nie ma jak ustalić, czy aplikant faktycznie podnosi swój zawodowy poziom. Jeżeli zatem aplikant nie zaliczył kolokwium, to tym samym nie wykonał swojego obowiązku. Sprawa trafiła do sądu. Wojewódzki sąd administracyjny oddalił skargę. Wskazał, że w świetle Prawa o notariacie oraz (uchylonego 1 stycznia 2014 r.) rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 22 grudnia 2005 r. w sprawie organizacji aplikacji notarialnej (Dz.U. 2005 nr 258 poz. 2169), organizowanie i prowadzenie aplikacji jest obowiązkiem rad izb notarialnych. Wiąże się to z koniecznością nie tylko zapewnienia odpowiedniego poziomu prowadzonych zajęć szkoleniowych, ale również sprawdzania nabytych w ramach tych zajęć umiejętności oraz wiedzy prawniczej przez aplikantów. W przypadku, gdy aplikantka nie zaliczyła kolokwium po II roku, to korporacja prawidłowo uznała, że na dzień wystąpienia z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o odbyciu aplikacji nie wywiązała się z ciążących na niej obowiązków przewidzianych programem aplikacji. Prawniczka wniosła skargę kasacyjną. Kwestią sporną w jej ocenie było to, czy samorząd miał prawo odmówić wydania zaświadczenia uznając, że złożenie kolokwium z wynikiem negatywnym jest równoznaczne z uchybieniem obowiązkowi stałego podnoszenia wiedzy zawodowej i brakiem niezaznajomienia się przez aplikanta z całokształtem pracy notariusza.


Pozostało jeszcze 50% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.