Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Łatwo skreślić z listy aplikantów, przekonująco uzasadnić w sądzie tę decyzję już trudniej

Ewa Maria Radlińska06.06.2016, 08:08; Aktualizacja: 06.06.2016, 08:29

Korporacja adwokacka powinna wykazać, że wymagania dotyczące określonego poziomu moralno-etycznego dotyczą wszystkich członków samorządu, nie zaś tylko aplikantów.

Reklama

Sprawa zaczęła się w 2013 r., kiedy to do okręgowej rady adwokackiej (ORA) wpłynęła opinia patrona adwokat dr hab. A. M.-J. o jej aplikancie. Nie była dla tego drugiego korzystna. Adwokat napisała, że po roku współpracy ma trudności z oceną wiedzy i umiejętności praktycznych prawnika ze względu na niewielki zakres wykonywanych przez niego czynności. Patronka wskazała też, że aplikant przejawia negatywny stosunek do niej. Nie widzi zatem możliwości dalszej opieki i współpracy.

Skreślony

To jednak nie koniec kłopotów prawnika, bowiem w październiku 2013 r. nie zdał kolokwium rocznego z prawa karnego. Obie te kwestie doprowadziły do tego, że został zawiadomiony o wszczęciu postępowania w sprawie skreślenia go z listy aplikantów. Złożył zatem do ORA wniosek o wyrażenie zgody na powtórzenie roku szkoleniowego. Takiej zgody jednak nie otrzymał, a następnie został skreślony z listy. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, do którego się odwołał, uchyliło tę uchwałę i sprawa przekazana została do ponownego rozpoznania ORA. Wskazano, że oceny wystawione przez dwóch egzaminatorów - w toku kolokwium z prawa karnego - były rozbieżne (przy czym jedna z nich była promująca), a kwestii ostatecznej oceny - wbrew regulaminowi aplikacji - nie poddano osądowi komisji. Brakowało też wymaganego regulaminem uzasadnienia, a protokół z kolokwium poprawkowego nosi niewyjaśnione cechy przerobienia.

NRA wytknęła też, że ORA nie wyjaśniła przyczyn i tła konfliktu pomiędzy aplikantem i jego patronką. Tymczasem prezydium NRA - opierając się na udokumentowanych pisemnie (maile) okolicznościach, niezakwestionowanych przez adwokat A. M.-J. - doszło do przekonania, że zachowanie aplikanta zostało wywołane nieprawidłowościami w postępowaniu patronki wobec niego i że nie można tgo ocenić jako dyskwalifikującego.


Pozostało jeszcze 71% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.