Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Łatwo skreślić z listy aplikantów, przekonująco uzasadnić w sądzie tę decyzję już trudniej

Ewa Maria Radlińska06.06.2016, 08:08; Aktualizacja: 06.06.2016, 08:29

Korporacja adwokacka powinna wykazać, że wymagania dotyczące określonego poziomu moralno-etycznego dotyczą wszystkich członków samorządu, nie zaś tylko aplikantów.

Reklama

Sprawa zaczęła się w 2013 r., kiedy to do okręgowej rady adwokackiej (ORA) wpłynęła opinia patrona adwokat dr hab. A. M.-J. o jej aplikancie. Nie była dla tego drugiego korzystna. Adwokat napisała, że po roku współpracy ma trudności z oceną wiedzy i umiejętności praktycznych prawnika ze względu na niewielki zakres wykonywanych przez niego czynności. Patronka wskazała też, że aplikant przejawia negatywny stosunek do niej. Nie widzi zatem możliwości dalszej opieki i współpracy.

Skreślony

To jednak nie koniec kłopotów prawnika, bowiem w październiku 2013 r. nie zdał kolokwium rocznego z prawa karnego. Obie te kwestie doprowadziły do tego, że został zawiadomiony o wszczęciu postępowania w sprawie skreślenia go z listy aplikantów. Złożył zatem do ORA wniosek o wyrażenie zgody na powtórzenie roku szkoleniowego. Takiej zgody jednak nie otrzymał, a następnie został skreślony z listy. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, do którego się odwołał, uchyliło tę uchwałę i sprawa przekazana została do ponownego rozpoznania ORA. Wskazano, że oceny wystawione przez dwóch egzaminatorów - w toku kolokwium z prawa karnego - były rozbieżne (przy czym jedna z nich była promująca), a kwestii ostatecznej oceny - wbrew regulaminowi aplikacji - nie poddano osądowi komisji. Brakowało też wymaganego regulaminem uzasadnienia, a protokół z kolokwium poprawkowego nosi niewyjaśnione cechy przerobienia.

NRA wytknęła też, że ORA nie wyjaśniła przyczyn i tła konfliktu pomiędzy aplikantem i jego patronką. Tymczasem prezydium NRA - opierając się na udokumentowanych pisemnie (maile) okolicznościach, niezakwestionowanych przez adwokat A. M.-J. - doszło do przekonania, że zachowanie aplikanta zostało wywołane nieprawidłowościami w postępowaniu patronki wobec niego i że nie można tgo ocenić jako dyskwalifikującego.


Pozostało jeszcze 71% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.