Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wolność wyboru miejsca pracy może ograniczyć ustawa, a nie sprzeciw izby

Ewa Maria Radlińska07.06.2016, 00:00

W mieście, w którym jeden rejent przypada statystycznie na 7,5 tys. mieszkańców, wyznaczenie nowej kancelarii leży w interesie obywateli i jest uzasadnione zapewnieniem im dostępu do usług notarialnych.

Reklama

STAN FAKTYCZNY

Sprawa dotyczyła prawniczki, która we wrześniu 2014 r. zwróciła się do ministra sprawiedliwości o powołanie jej na stanowisko notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej. Izba notarialna pozytywnie zaopiniowała wniosek, uznając, że przyszła rejent spełnia przesłanki formalne określone w ustawie – Prawo o notariacie (Dz.U. z 1991 r. nr 22, poz. 91 ze zm.). W styczniu 2015 r. prawniczka złożyła wniosek o zmianę miejsca siedziby kancelarii, wskazując nową lokalizację. Ten wniosek izba zaopiniowała już negatywnie, tłumacząc, że na tym terenie jest wystarczająca liczba notariuszy. Przytoczyła dane: 61 rejentów w 48 kancelariach, co przy liczbie mieszkańców wynoszącej ok. 461 tys. daje ok. 7 tys. osób na jednego notariusza.


Pozostało jeszcze 81% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.