Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wolność wyboru miejsca pracy może ograniczyć ustawa, a nie sprzeciw izby

Ewa Maria Radlińska07.06.2016, 00:00

W mieście, w którym jeden rejent przypada statystycznie na 7,5 tys. mieszkańców, wyznaczenie nowej kancelarii leży w interesie obywateli i jest uzasadnione zapewnieniem im dostępu do usług notarialnych.

Reklama

STAN FAKTYCZNY

Sprawa dotyczyła prawniczki, która we wrześniu 2014 r. zwróciła się do ministra sprawiedliwości o powołanie jej na stanowisko notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej. Izba notarialna pozytywnie zaopiniowała wniosek, uznając, że przyszła rejent spełnia przesłanki formalne określone w ustawie – Prawo o notariacie (Dz.U. z 1991 r. nr 22, poz. 91 ze zm.). W styczniu 2015 r. prawniczka złożyła wniosek o zmianę miejsca siedziby kancelarii, wskazując nową lokalizację. Ten wniosek izba zaopiniowała już negatywnie, tłumacząc, że na tym terenie jest wystarczająca liczba notariuszy. Przytoczyła dane: 61 rejentów w 48 kancelariach, co przy liczbie mieszkańców wynoszącej ok. 461 tys. daje ok. 7 tys. osób na jednego notariusza.


Pozostało jeszcze 81% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.