Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sąd doprecyzował przesłanki przyznania obrońcy z urzędu młodocianemu

09.06.2016, 06:44; Aktualizacja: 09.06.2016, 07:15

W postępowaniu karnym oskarżony musi mieć obrońcę, jeżeli nie ukończył 18 lat. Ta zasada nie dotyczy jednak wieku przestępcy w czasie popełnienia przez niego czynu zabronionego, liczy się to, ile ma lat w czasie postępowania karnego.

Reklama

K. J. został oskarżony o usiłowanie kradzieży z włamaniem, tj . o przestępstwo z art. 13 par. 1 k.k. w zw. z art. 279 par. 1 k.k.

Sąd Rejonowy w Częstochowie uznał go za winnego i wymierzył mu karę roku pozbawienia wolności, w zawieszeniu na dwa lata.

Powyższy wyrok został zaskarżony przez prokuratora na korzyść oskarżonego. Zarzucił on temu orzeczeniu obrazę prawa procesowego, która miała wpływ na treść rozstrzygnięcia. Chodziło o to, że zgodnie z art. 79 par.1 pkt 1 k.p.k., sąd powinien wyznaczyć K.J. obrońcę z urzędu, jak bowiem argumentował prokurator, w chwili popełnienia czynu oskarżony nie ukończył 18 lat ( brakowało mu do tego wieku kilku miesięcy).


Pozostało jeszcze 62% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.