Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sąd doprecyzował przesłanki przyznania obrońcy z urzędu młodocianemu

09.06.2016, 06:44; Aktualizacja: 09.06.2016, 07:15

W postępowaniu karnym oskarżony musi mieć obrońcę, jeżeli nie ukończył 18 lat. Ta zasada nie dotyczy jednak wieku przestępcy w czasie popełnienia przez niego czynu zabronionego, liczy się to, ile ma lat w czasie postępowania karnego.

Reklama

K. J. został oskarżony o usiłowanie kradzieży z włamaniem, tj . o przestępstwo z art. 13 par. 1 k.k. w zw. z art. 279 par. 1 k.k.

Sąd Rejonowy w Częstochowie uznał go za winnego i wymierzył mu karę roku pozbawienia wolności, w zawieszeniu na dwa lata.

Powyższy wyrok został zaskarżony przez prokuratora na korzyść oskarżonego. Zarzucił on temu orzeczeniu obrazę prawa procesowego, która miała wpływ na treść rozstrzygnięcia. Chodziło o to, że zgodnie z art. 79 par.1 pkt 1 k.p.k., sąd powinien wyznaczyć K.J. obrońcę z urzędu, jak bowiem argumentował prokurator, w chwili popełnienia czynu oskarżony nie ukończył 18 lat ( brakowało mu do tego wieku kilku miesięcy).


Pozostało jeszcze 62% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.