Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Skoro sam wsiadł za kółko po alkoholu, to nie powinien osądzać innych

Ewa Maria Radlińska10.06.2016, 07:43; Aktualizacja: 10.06.2016, 07:46

Sędzia, zwłaszcza orzekający w sprawach karnych, który został zatrzymany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, nie powinien orzekać o winie i karze innych osób.

Reklama

Sprawa dotyczyła sędziego sądu okręgowego, który przez 25 lat mógł się poszczycić nienaganną służbą sędziowską. Do czasu. 23 grudnia 2015 r. wsiadł bowiem za kółko będąc po kilku głębszych. Pech chciał, że został zatrzymany do kontroli drogowej.

Reakcja prezesa

W związku z tym zdarzeniem prezes sądu okręgowego zarządził natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych sędziego, do czasu wydania uchwały w jego sprawie przez sąd dyscyplinarny, nie dłużej niż na okres jednego miesiąca. Podstawą tej decyzji był art. 130 par. 3 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. 2001 nr 98 poz. 1070 ze zm.) Przepis ten określa, że jeżeli sędziego zatrzymano z powodu schwytania na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa umyślnego albo jeżeli ze względu na rodzaj dokonanego czynu, powaga sądu lub istotne interesy służby wymagają natychmiastowego odsunięcia go od wykonywania obowiązków służbowych, to prezes sądu albo minister sprawiedliwości wydają w tym zakresie zarządzenie, do czasu wydania uchwały przez sąd dyscyplinarny, nie dłużej niż na miesiąc. O wydaniu takiego zarządzenia zawiadamiany jest sąd dyscyplinarny, który z kolei wydaje uchwałę o zawieszeniu sędziego w czynnościach służbowych albo uchyla zarządzenie o przerwie w wykonywaniu czynności zawodowych. I tak prezes sądu, w którym orzekał zatrzymany do kontroli sędzia wskazał, że prokuratura przekazała mu materiały z których wynika, że patrol policji wykonał badania trzeźwości sędziego i nie wyszły najlepiej. Pierwsze badanie było o godz. 16:08 i dało wynik 0,49 mg/l, zaś kolejne badania odpowiednio: 0,57 mg/l; 0,50 mg/l; 0,45 mg/l; 0,43 mg/l. A to wskazuje na popełnienie przez sędziego występku prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (art. 178 a par. 1 kodeksu karnego). W efekcie, prezes uznał, że z uwagi na rodzaj czynu oraz fakt, iż sędzia orzeka w sprawach karnych, powaga sądu i istotne interesy służby wymagają natychmiastowego odsunięcia go od obowiązków służbowych. Następnie zastępca rzecznika dyscyplinarnego wniósł o zawieszenie sędziego w czynnościach do czasu zakończenia postępowania dyscyplinarnego i obniżenie mu wynagrodzenia. Jednocześnie oświadczył, że postępowanie dyscyplinarne nie zostało jeszcze wszczęte. Sędzia i jego obrońca sprzeciwili się zawieszeniu w czynnościach służbowych.


Pozostało jeszcze 51% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.