Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Skoro sam wsiadł za kółko po alkoholu, to nie powinien osądzać innych

Ewa Maria Radlińska10.06.2016, 07:43; Aktualizacja: 10.06.2016, 07:46

Sędzia, zwłaszcza orzekający w sprawach karnych, który został zatrzymany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, nie powinien orzekać o winie i karze innych osób.

Reklama

Sprawa dotyczyła sędziego sądu okręgowego, który przez 25 lat mógł się poszczycić nienaganną służbą sędziowską. Do czasu. 23 grudnia 2015 r. wsiadł bowiem za kółko będąc po kilku głębszych. Pech chciał, że został zatrzymany do kontroli drogowej.

Reakcja prezesa

W związku z tym zdarzeniem prezes sądu okręgowego zarządził natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych sędziego, do czasu wydania uchwały w jego sprawie przez sąd dyscyplinarny, nie dłużej niż na okres jednego miesiąca. Podstawą tej decyzji był art. 130 par. 3 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. 2001 nr 98 poz. 1070 ze zm.) Przepis ten określa, że jeżeli sędziego zatrzymano z powodu schwytania na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa umyślnego albo jeżeli ze względu na rodzaj dokonanego czynu, powaga sądu lub istotne interesy służby wymagają natychmiastowego odsunięcia go od wykonywania obowiązków służbowych, to prezes sądu albo minister sprawiedliwości wydają w tym zakresie zarządzenie, do czasu wydania uchwały przez sąd dyscyplinarny, nie dłużej niż na miesiąc. O wydaniu takiego zarządzenia zawiadamiany jest sąd dyscyplinarny, który z kolei wydaje uchwałę o zawieszeniu sędziego w czynnościach służbowych albo uchyla zarządzenie o przerwie w wykonywaniu czynności zawodowych. I tak prezes sądu, w którym orzekał zatrzymany do kontroli sędzia wskazał, że prokuratura przekazała mu materiały z których wynika, że patrol policji wykonał badania trzeźwości sędziego i nie wyszły najlepiej. Pierwsze badanie było o godz. 16:08 i dało wynik 0,49 mg/l, zaś kolejne badania odpowiednio: 0,57 mg/l; 0,50 mg/l; 0,45 mg/l; 0,43 mg/l. A to wskazuje na popełnienie przez sędziego występku prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (art. 178 a par. 1 kodeksu karnego). W efekcie, prezes uznał, że z uwagi na rodzaj czynu oraz fakt, iż sędzia orzeka w sprawach karnych, powaga sądu i istotne interesy służby wymagają natychmiastowego odsunięcia go od obowiązków służbowych. Następnie zastępca rzecznika dyscyplinarnego wniósł o zawieszenie sędziego w czynnościach do czasu zakończenia postępowania dyscyplinarnego i obniżenie mu wynagrodzenia. Jednocześnie oświadczył, że postępowanie dyscyplinarne nie zostało jeszcze wszczęte. Sędzia i jego obrońca sprzeciwili się zawieszeniu w czynnościach służbowych.


Pozostało jeszcze 51% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.