Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Odmowa dmuchnięcia w alkomat może być przewinieniem dyscyplinarnym

Ewa Maria Radlińska21.06.2016, 00:00; Aktualizacja: 21.06.2016, 06:47

Jeżeli zaistniało uzasadnione przypuszczenie, że sędzia przyszła do pracy nietrzeźwa, to jej przełożeni mieli prawo domagać się od niej, aby poddała się stosownemu badaniu.

Reklama

STAN FAKTYCZNY

Sprawa dotyczyła sędzi sądu okręgowego (nazwijmy ją X), która w 2013 r. podczas pełnienia obowiązków służbowych dwukrotnie odmówiła poddania się badaniom na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. A domagał się tego sam prezes sądu.

Pierwszy przypadek miał miejsce, gdy sędzia pewnego dnia w godzinach porannych przystąpiła do prowadzenia posiedzenia w stanie budzącym wątpliwości. Zaalarmowana przewodnicząca wydziału udała się na salę rozpraw i przejęła obowiązki X, od której zażądano poddaniu się badaniom weryfikującym trzeźwość. W tym celu do gabinetu sędzi skierowano dwóch funkcjonariuszy, których ta odprawiła jednak z kwitkiem, powołując się na immunitet sędziowski.


Pozostało jeszcze 84% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.