Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

15 lat za zabójstwo żony

21.06.2016, 14:54; Aktualizacja: 21.06.2016, 15:34
 • Wyślij
 • Drukuj

Sąd Apelacyjny w Białymstoku skazał w procesie poszlakowym męża, za uduszenie swojej żony.

Reklama

Stan faktyczny

Oskarżony i pokrzywdzona byli małżeństwem z ponad 20-letnim stażem. Od pewnego czasu dochodziło pomiędzy nimi do awantur. Kobieta miała pretensje do męża o utrzymywanie kontaktów z innymi kobietami i nieracjonalne wydawanie pieniędzy. W ich mieszkaniu często dochodziło do interwencji policji. Mężczyzna, szczególnie pod wpływem alkoholu, używał wobec żony przemocy fizycznej i groził, że ją zabije. Pokrzywdzona z obawy o własne bezpieczeństwo wielokrotnie uciekała przed mężem do mieszkania ojca, jednak nie zawiadamiała organów ścigania. Jeden z takich incydentów zakończył się dla kobiety tragicznie.

I chociaż mąż zarzekał się, że to nie on dokonał zabójstwa, a żonę zastał w takim stanie po powrocie z pracy, po czym zadzwonił pod 112, to sąd pierwszej instancji nie dał wiary jego słowom.

Wyrok

W toku postępowania wersja samobójstwa kobiety została bowiem wykluczona przez biegłych, którzy w oparciu o charakter doznanych przez nią obrażeń zewnętrznych i wewnętrznych wskazali jednoznacznie, że została ona uduszona przez inną osobę. Jednocześnie brak śladów włamania w mieszkaniu wykluczył działanie osób trzecich. Dlatego w ocenie SO  mógł to zrobić jedynie oskarżony. W związku z powyższym mężczyzna został skazany z art. 148 par. 1 k.k. i art. 207 k.k.( tj. za znęcanie się nad żoną w okresie 2 lat przed zabójstwem) na karę łączną 15 lat pozbawienia wolności. 

Apelację od wyroku wniósł oskarżony. Domagał się w niej uniewinnienia, bądź uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania przez sąd I instancji.

Sąd apelacyjny w wydanym dziś wyroku (sygn. akt II AKa 85/16)  potwierdził winę oskarżonego i zaakceptował orzeczoną wobec niego karę.

Sędzia sprawozdawca podkreślił, że choć proces miał charakter poszlakowy, to sąd I instancji przeprowadził wszystkie dostępne dowody, właściwie je ocenił i poczynił prawidłowe ustalenia faktyczne. Łańcuch występujących w sprawie poszlak układa się w jedną całość i nie pozwala na inną wersję zdarzenia niż przyjęta w zaskarżonym wyroku - uznał.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.