Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

15 lat za zabójstwo żony

21.06.2016, 14:54; Aktualizacja: 21.06.2016, 15:34
 • Wyślij
 • Drukuj

Sąd Apelacyjny w Białymstoku skazał w procesie poszlakowym męża, za uduszenie swojej żony.

Reklama

Stan faktyczny

Oskarżony i pokrzywdzona byli małżeństwem z ponad 20-letnim stażem. Od pewnego czasu dochodziło pomiędzy nimi do awantur. Kobieta miała pretensje do męża o utrzymywanie kontaktów z innymi kobietami i nieracjonalne wydawanie pieniędzy. W ich mieszkaniu często dochodziło do interwencji policji. Mężczyzna, szczególnie pod wpływem alkoholu, używał wobec żony przemocy fizycznej i groził, że ją zabije. Pokrzywdzona z obawy o własne bezpieczeństwo wielokrotnie uciekała przed mężem do mieszkania ojca, jednak nie zawiadamiała organów ścigania. Jeden z takich incydentów zakończył się dla kobiety tragicznie.

I chociaż mąż zarzekał się, że to nie on dokonał zabójstwa, a żonę zastał w takim stanie po powrocie z pracy, po czym zadzwonił pod 112, to sąd pierwszej instancji nie dał wiary jego słowom.

Wyrok

W toku postępowania wersja samobójstwa kobiety została bowiem wykluczona przez biegłych, którzy w oparciu o charakter doznanych przez nią obrażeń zewnętrznych i wewnętrznych wskazali jednoznacznie, że została ona uduszona przez inną osobę. Jednocześnie brak śladów włamania w mieszkaniu wykluczył działanie osób trzecich. Dlatego w ocenie SO  mógł to zrobić jedynie oskarżony. W związku z powyższym mężczyzna został skazany z art. 148 par. 1 k.k. i art. 207 k.k.( tj. za znęcanie się nad żoną w okresie 2 lat przed zabójstwem) na karę łączną 15 lat pozbawienia wolności. 

Apelację od wyroku wniósł oskarżony. Domagał się w niej uniewinnienia, bądź uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania przez sąd I instancji.

Sąd apelacyjny w wydanym dziś wyroku (sygn. akt II AKa 85/16)  potwierdził winę oskarżonego i zaakceptował orzeczoną wobec niego karę.

Sędzia sprawozdawca podkreślił, że choć proces miał charakter poszlakowy, to sąd I instancji przeprowadził wszystkie dostępne dowody, właściwie je ocenił i poczynił prawidłowe ustalenia faktyczne. Łańcuch występujących w sprawie poszlak układa się w jedną całość i nie pozwala na inną wersję zdarzenia niż przyjęta w zaskarżonym wyroku - uznał.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.