Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adwokat powinien móc sporządzić kasację we własnej sprawie

Anna Krzyżanowska22.06.2016, 00:00; Aktualizacja: 22.06.2016, 06:44
 • Wyślij
 • Drukuj

Przepisy procedury karnej w zakresie, w jakim wyłączają możliwość sporządzenia i podpisania kasacji we własnej sprawie przez adwokata lub radcę prawnego, godzą w zagwarantowane w konstytucji prawo do sądu – uznał wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Reklama

Rozpoznawał on skargę na art. 526 par. 2 k.p.k., zgodnie z którym kasacja nie pochodząca od prokuratora, ministra sprawiedliwości – prokuratora generalnego, rzecznika praw obywatelskich albo rzecznika praw dziecka powinna być sporządzona i podpisana przez obrońcę lub pełnomocnika będącego adwokatem albo radcą prawnym.

Problem wystąpił w przypadku adwokata Andrzeja Z. Prawnik uznany został w 2013 r. przez Wyższy Sąd Dyscyplinarny Adwokatury w Warszawie za winnego wykroczenia dyscyplinarnego. Nie zgadzając się z rozstrzygnięciem, mecenas Z. wniósł do Sądu Najwyższego kasację sporządzoną i podpisaną osobiście. Natomiast po wezwaniu do uzupełnienia braku formalnego dotyczącego przymusu adwokackiego złożył pismo podpisane już przez swojego obrońcę. Takie działania SN uznał jednak za nieprawidłowe i pozostawił sprawę bez rozpoznania. Stwierdził bowiem, że kasacja nadal nie spełniała wymogu przymusu adwokacko-radcowskiego: została bowiem jedynie podpisana, a nie sporządzona przez obrońcę – adwokata.

W skardze konstytucyjnej pełnomocnik prawnika stwierdził więc, że taka redakcja art. 526 par. 2 narusza prawo do sądu. Przypomniał, iż problemy z interpretacją feralnego przepisu rozpoczęły się w 2000 r., kiedy to znowelizowano procedurę karną i wykreślono zapis upoważniający adwokata – a niekoniecznie „obrońcę” czy „pełnomocnika” – do sporządzenia i podpisania kasacji. W ocenie autora skargi obostrzenie to nie miało jakiegokolwiek uzasadnienia. „Ratio legis instytucji przymusu adwokackiego, tj. konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu fachowego kasacji, ich merytorycznej i formalnej poprawności pozwala bowiem przyjąć (przy nadaniu prymatu wykładni celowościowej i funkcjonalnej), że adwokat ma prawo sporządzić i podpisać kasację we własnej sprawie, to znaczy w sprawie, w której występuje w charakterze oskarżyciela posiłkowego, powoda cywilnego bądź oskarżonego” – przekonywał skarżący. I tę argumentację podzielił wczoraj trybunał.

– Tak rozumiana treść k.p.k., która uniemożliwia profesjonaliście sporządzenie we własnej sprawie kasacji i nawet nie daje możliwości, by sporządzona w ten sposób kasacja mogła być podpisana przez innego profesjonalistę, jest rozwiązaniem nadmiernym. Sprowadza się de facto do czystego formalizmu prawnego – mówił sędzia sprawozdawca Marek Zubik.

Do wyroku zdanie odrębne złożyła przewodnicząca składu Julia Przyłębska. Stwierdziła, że sprawę rozpoznawał nieuprawniony pięcio-, a nie siedmioosobowy skład Trybunału Konstytucyjnego.

ORZECZNICTWO

Wyrok TK z 21 czerwca 2016 r., sygn. akt SK 2/15

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Tagi:TK
Śledź nas na:

Polecamy

 • Spór wokół TK

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.