Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Były prezes węgierskiego SN znowu wygrywa w Strasburgu

23.06.2016, 13:25; Aktualizacja: 23.06.2016, 13:43

Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka uznała, że rząd węgierski naruszył konwencję, pozbawiając urzędu prezesa węgierskiego Sądu Najwyższego. W przeciwieństwie do wyroku izbowego w tej sprawie z 2014 r. rozstrzygnięcie nie było jednogłośne. Jedno z dwóch zdań odrębnych zgłosił polski sędzia Krzysztof Wojtyczek

Reklama

- Wielka Izba ETPC potwierdziła tym wyrokiem dotychczasową linię orzeczniczą ETPC. Wynika z niej jednoznacznie, że sprawy dotyczące mianowania i usuwania sędziów z urzędu mają charakter cywilny i trybunał w Strasburgu jest uprawniony, aby skontrolować, czy w takich przypadkach prawo do sądu nie zostało naruszone - komentuje prof. Ireneusz Kamiński z Instytutu Nauk Prawnych Państwowej Akademii Nauk. Jego zdaniem wyrok Wielkiej Izby będzie może mieć duże znaczenie prawne dla trzech polskich sędziów wybranych w ubiegłym roku do Trybunału Konstytucyjnego, lecz niezaprzysiężonych przez prezydenta.


Pozostało jeszcze 68% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.