Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Były prezes węgierskiego SN znowu wygrywa w Strasburgu

23.06.2016, 13:25; Aktualizacja: 23.06.2016, 13:43

Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka uznała, że rząd węgierski naruszył konwencję, pozbawiając urzędu prezesa węgierskiego Sądu Najwyższego. W przeciwieństwie do wyroku izbowego w tej sprawie z 2014 r. rozstrzygnięcie nie było jednogłośne. Jedno z dwóch zdań odrębnych zgłosił polski sędzia Krzysztof Wojtyczek

Reklama

- Wielka Izba ETPC potwierdziła tym wyrokiem dotychczasową linię orzeczniczą ETPC. Wynika z niej jednoznacznie, że sprawy dotyczące mianowania i usuwania sędziów z urzędu mają charakter cywilny i trybunał w Strasburgu jest uprawniony, aby skontrolować, czy w takich przypadkach prawo do sądu nie zostało naruszone - komentuje prof. Ireneusz Kamiński z Instytutu Nauk Prawnych Państwowej Akademii Nauk. Jego zdaniem wyrok Wielkiej Izby będzie może mieć duże znaczenie prawne dla trzech polskich sędziów wybranych w ubiegłym roku do Trybunału Konstytucyjnego, lecz niezaprzysiężonych przez prezydenta.


Pozostało jeszcze 68% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.