Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adwokat na urlopie, a terminy lecą

Paulina Szewioła27.06.2016, 07:04; Aktualizacja: 27.06.2016, 09:43

Mecenas, który przegapił termin na złożenie apelacji, bo wyjechał na wczasy, ponosi z tego tytułu odpowiedzialność. Nie oznacza to jednak, że będzie musiał zapłacić klientowi odszkodowanie. Istotne jest bowiem to, jakie skutki wywołało to zaniechanie.

Reklama

Powód K. B. wniósł pozew przeciwko adwokatowi T. G. Domagał się w nim zasądzenia od pozwanego 50 tys. euro.

W uzasadnieniu wskazał, iż mecenas został wyznaczony przez sąd jego pełnomocnikiem z urzędu w sprawie o zapłatę zadośćuczynienia. Przy jej prowadzeniu - w ocenie K.B. - nie zachował jednak należytej staranności, gdyż nie złożył w terminie apelacji od niekorzystnego dla powoda orzeczenia sądu I instancji.

W odpowiedzi na pozew adwokat wniósł o oddalenie powództwa. Argumentował, że uchybił terminowi do wniesienia apelacji, gdyż w okresie biegu terminu do jej wniesienia przebywał na urlopie, a wykonywanie swoich obowiązków powierzył wspólnikowi. Zaznaczył przy tym, że nie chcąc uchylić się od odpowiedzialności zawarł z powodem ugodę, a ten ją zaakceptował.


Pozostało jeszcze 65% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.