Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nie będzie wynagrodzenia za brak profesjonalizmu

Ewa Maria Radlińska29.06.2016, 07:02; Aktualizacja: 29.06.2016, 07:05

Jeżeli adwokat ustanowiony przez sąd wnosi niedopuszczalny środek odwoławczy, to nie może liczyć na to, że zostaną mu przyznane od Skarbu Państwa koszty obrony udzielonej z urzędu.

Reklama

Była to sprawa dyscyplinarna sędziego sądu rejonowego w stanie spoczynku. I tak sąd apelacyjny - sąd dyscyplinarny nie uwzględnił wniosku obwinionego sędziego o umorzenie postępowania dyscyplinarnego w zakresie wymierzenia kary, stwierdzając brak podstaw prawnych do umorzenia sprawy. W odwołaniu nazwanym zażaleniem adwokat, obrońca z urzędu obwinionego sędziego, zawarł szereg zarzutów a także wniósł o zmianę postanowienia i umorzenie postępowania oraz zasądzenie na rzecz prowadzonej przez niego kancelarii adwokackiej kosztów obrony z urzędu za postępowanie przez sądem apelacyjnym oraz przed Sądem Najwyższym, stwierdzając, że nie zostały one opłacone. Odwołanie nazwane zażaleniem wniósł również sam sędzia, wnosząc także o zmianę postanowienia poprzez uwzględnienie jego wniosku. Żadne z tych pism nie chwyciło.


Pozostało jeszcze 63% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.