Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Duża liczba spraw nie jest dobrą wymówką

Ewa Maria Radlińska30.06.2016, 06:24; Aktualizacja: 30.06.2016, 10:19

Jeżeli sędzia był tak zawalony pracą, że uniemożliwiało mu to dochowanie ustawowego terminu do sporządzenia uzasadnienia, to należało złożyć wniosek o jego przedłużenie.

Reklama

Sprawa dotyczyła kłopotów dyscyplinarnych sędziego, który nie sporządził uzasadnień orzeczeń na czas. Bronił się tym, że był zawalony robotą.

Wielotomowe sprawy

I tak wyrokiem sądu apelacyjnego – sądu dyscyplinarnego sędzia został uznany za winnego przewinienia dyscyplinarnego polegającego na tym, że przekroczył ustawowy termin sporządzenia uzasadnień i nie wystąpił z wnioskiem o przedłużenie tego terminu. Chodziło o sprawy karne w których opóźnienie w napisaniu uzasadnienia wynosiło 191 dni, 50 dni, 57 dni, oraz 98 dni. W ten sposób sędzia doprowadził do przewlekłości toczących się postępowań międzyinstancyjnych w tych sprawach. Sąd wymierzył zatem obwinionemu karę upomnienia.


Pozostało jeszcze 67% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.