Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sprawy podobne, a różne oświadczenia sędziego

Ewa Maria Radlińska01.07.2016, 07:08; Aktualizacja: 01.07.2016, 07:24

Sam fakt, iż sędzia zna osobiście jedną ze stron, nie może wywoływać wątpliwości co do jego bezstronności, tym bardziej, gdy znajomość wynika tylko z kontaktów służbowych.

Reklama

Sprawa dyscyplinarna dotyczyła sędziego sądu rejonowego, który w dwóch sprawach składał oświadczenia co do wyłączenia od ich rozpoznawania. Problem polegał na tym, że powodami w pierwszej sprawie byli pracownicy administracyjni tego sądu, w tym A. F., w drugiej sprawie – tylko A. F. Pozwanym był zaś Skarb Państwa – sąd rejonowy. W jednej z tych spraw sędzia wyłączył się od orzekania, a w drugiej nie. I za to został obwiniony, że uchybił godności urzędu w ten sposób, że złożył odmiennej treści oświadczenia w trybie art. 49 k.p.c. co do istnienia okoliczności mogących wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego.

Dwie sprawy

Przedmiotem pierwszej sprawy było żądanie waloryzacji wynagrodzenia, drugiej zaś – żądanie przywrócenia do pracy i odszkodowania. W obu sprawach sędziowie sądu rejonowego składali oświadczenia o istnieniu podstaw do ich wyłączenia lub braku takich podstaw. W pierwszej sprawie sędziowie wnosząc o wyłączenie od orzekania powoływali się na brak bezstronności wywołany faktem, że powodowie są pracownikami tego sądu, łączą ich z nimi stosunki służbowe, niekiedy też towarzyskie, a nadto stroną jest sąd, którego są sędziami. Z oświadczenia obwinionego sędziego wynikało natomiast, że po jego stronie nie istnieją żadne okoliczności mogące wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności, a fakt, że powodowie są pracownikami tego sądu, z którymi łączą go jedynie stosunki służbowe, w jego ocenie nie stanowi podstawy do wyłączenia. W drugiej sprawie obwiniony sędzia wniósł, podobnie jak inni sędziowie, o wyłączenie go od jej rozpoznania. Tym razem wskazał, że jest sędzią tego sądu, co może w odczuciu społecznym wywoływać uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności, ponadto, że stronę pozwaną będzie reprezentować prezes sądu, jego współpracownik i zwierzchnik w sprawach administracyjnych, a także, że zna powódkę z racji jej długoletniej pracy na różnych stanowiskach w tym sądzie. I tak w jednej z tych spraw wydał wyrok, a w drugiej sprawie złożył oświadczenie o istnieniu uzasadnionych wątpliwości co do jego bezstronności. Sąd Apelacyjny – Sąd Dyscyplinarny który pochylił się nad sprawą sędziego uniewinnił go. Nie dopatrzył się sprzeczności w obu oświadczeniach. Wyrok ten został jednak zaskarżony na niekorzyść sędziego odwołaniem zastępcy rzecznika dyscyplinarnego. Podnosił on, że w zależności od woli sędziego te same okoliczności mogą stanowić lub nie stanowić przeszkody do rozpoznania sprawy, a z punktu widzenia postronnego obserwatora są niezrozumiałe.


Pozostało jeszcze 52% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.