Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Choroba psychiczna to nie powód do zamknięcia

04.07.2016, 06:00; Aktualizacja: 04.07.2016, 06:34

Stwierdzenie, iż umieszczenie w zakładzie zamkniętym jest „niezbędne” należy rozumieć w taki sposób, że żadne inne prawnie dostępne środki nie stwarzają dostatecznych gwarancji, że sprawca nie popełni czynu zabronionego.

Reklama

W niniejszej sprawie Sąd Rejonowy w Częstochowie nie uwzględnił wniosku o zastosowanie wobec podejrzanego A. O. środka zabezpieczającego, polegającego na umieszczeniu go w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. I zwrócił sprawę prokuratorowi do dalszego prowadzenia.

Na powyższe postanowienie zażalenie złożył prokurator. Zarzucił w nim sądowi I instancji błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia. W jego ocenie zgromadzony materiał dowodowy, w tym w szczególności pisemna opinia biegłych psychiatrów, wyraźnie wskazują, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że A. O. popełni ponownie czyn zabroniony o znacznej społecznej szkodliwości w związku z chorobą psychiczną. Cierpi on bowiem na schizofrenię paranoidalną. Dodał, że agresywne zachowania ze strony mężczyzny mogą wystąpić, choć nie da się precyzyjnie wskazać w jakich odstępach czasu.


Pozostało jeszcze 61% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.