Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Choroba psychiczna to nie powód do zamknięcia

04.07.2016, 06:00; Aktualizacja: 04.07.2016, 06:34

Stwierdzenie, iż umieszczenie w zakładzie zamkniętym jest „niezbędne” należy rozumieć w taki sposób, że żadne inne prawnie dostępne środki nie stwarzają dostatecznych gwarancji, że sprawca nie popełni czynu zabronionego.

Reklama

W niniejszej sprawie Sąd Rejonowy w Częstochowie nie uwzględnił wniosku o zastosowanie wobec podejrzanego A. O. środka zabezpieczającego, polegającego na umieszczeniu go w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. I zwrócił sprawę prokuratorowi do dalszego prowadzenia.

Na powyższe postanowienie zażalenie złożył prokurator. Zarzucił w nim sądowi I instancji błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia. W jego ocenie zgromadzony materiał dowodowy, w tym w szczególności pisemna opinia biegłych psychiatrów, wyraźnie wskazują, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że A. O. popełni ponownie czyn zabroniony o znacznej społecznej szkodliwości w związku z chorobą psychiczną. Cierpi on bowiem na schizofrenię paranoidalną. Dodał, że agresywne zachowania ze strony mężczyzny mogą wystąpić, choć nie da się precyzyjnie wskazać w jakich odstępach czasu.


Pozostało jeszcze 61% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Spór wokół TK

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.