Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Pomysł przewodniczącego składu na usunięcie błędu: zmienić dane ławnika

Ewa Maria Radlińska05.07.2016, 00:00; Aktualizacja: 05.07.2016, 06:38

Protokół rozprawy jako dokument urzędowy stanowi integralną i niepodzielną całość. Przerobienie jednej strony oznacza sfałszowanie całości.

Reklama

STAN FAKTYCZNY

Sprawa dotyczyła sędzi sądu rejonowego, którą prokurator chciał pociągnąć do odpowiedzialności karnej. Sędzia jako przewodnicząca wydziału miała polecić sekretarzowi sądowemu, żeby przerobił protokół z jednej z rozpraw. Chodziło o zmianę danych ławnika i wpisanie personaliów innej osoby. Sędzia już po fakcie zorientowała się bowiem, że ławnik, który brał udział w orzekaniu, powinien być wyłączony od rozpoznawania danej sprawy.

Sprawa trafiła do sądu dyscyplinarnego, który uwzględnił wniosek prokuratora i zezwolił na pociągnięcie sędzi do odpowiedzialności karnej. Jednocześnie zawieszono sędzię w czynnościach służbowych oraz obniżono jej wynagrodzenie o 25 proc. na czas trwania zawieszenia.


Pozostało jeszcze 84% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.