Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kandydaci na aplikację muszą wykazać się czymś więcej niż tylko znajomością przepisów

Ewa Maria Radlińska13.07.2016, 05:22

Nie można oczekiwać, że pytania w teście na aplikację radcowską będą wiernie przytaczać jeden, konkretny przepis prawa. Od kandydatów na aplikację można wymagać znajomości podstawowych zasad wykładni prawa, a też analitycznego myślenia

Reklama

Sprawa dotyczyła prawniczki, która zdawała egzamin na aplikację radcowską. Aby ją rozpocząć potrzebowała 100 punktów na egzaminie wstępnym. Zdobyła o jeden mniej. Odwołała się od wyniku egzaminu, podnosząc, że w teście były nieprawidłowości: w trzech pytaniach więcej niż jedna propozycja odpowiedzi była prawidłowa oraz w dwóch pytaniach żadna z proponowanych odpowiedzi nie była prawdziwa. W ocenie skarżącej pytania zostały sformułowane niejednoznacznie, celowo wprowadzały w błąd, dopuszczały poprawność więcej niż jednej odpowiedzi albo nie zawierały odpowiedzi właściwej.


Pozostało jeszcze 86% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.