Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Warszawski sąd odmówił ekstradycji uchodźcy

19.07.2016, 14:24; Aktualizacja: 19.07.2016, 14:47
 • Wyślij
 • Drukuj

Sąd okręgowy wydał postanowienie o odmowie ekstradycji do Rosji Czeczena, któremu w Polsce nadano status uchodźcy i który mieszka w naszym kraju z rodziną od ponad 10 lat.

Reklama

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wydała opinię w tej sprawie. Podkreśla w niej, że już samo nadanie statusu uchodźcy powinno być powodem odmowy ekstradycji. Konwencja genewska, stanowiąca część polskiego prawa, wprowadziła zasadę zakazu zawracania uchodźców do kraju pochodzenia, zasada ta odnosi się także do ekstradycji - wskazują jej autorzy.

W opinii HFPC podniosła również, że wydanie nie jest dopuszczalne ze względu na zagrożenie torturami i nierzetelnym procesem. A ekstradycja może także naruszyć prawo mężczyzny do życia rodzinnego, gdyż jego żona i dzieci mieszkają w Polsce i władze naszego kraju również im nadały status uchodźcy.

PS/źródło: HFPC

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.