Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wyjątkowość aktu notarialnego

Ewa Maria Radlińska20.07.2016, 07:01; Aktualizacja: 20.07.2016, 07:11

Jeżeli rejent został podstępnie wprowadzony w błąd przez pełnomocnika działającego niezgodnie z wolą mocodawcy, to ten ostatni ma prawo złożyć subsydiarny akt oskarżenia w obronie swoich interesów.

Reklama

Sąd Okręgowy w Opolu umorzył postępowanie z subsydiarnego aktu oskarżenia przeciwko J. W. w części dotyczącej przestępstwa z art. 272 kodeksu karnego (wyłudzenie poświadczenia nieprawdy). Uznał bowiem, że przestępstwo jako skierowane przeciwko dobrom o charakterze ogólnym nie ma pokrzywdzonego.

Brak uprawnionego

Sąd przyjął, że Z. W. nie można uznać za osobę bezpośrednio pokrzywdzoną czynem z tego przepisu. Nie jest on więc uprawniony do wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia. Przedmiotem ochrony, do którego odnosi się przestępstwo z art. 272 k.k. jest bowiem dobro prawne ogólnej natury, czyli wiarygodność dokumentów w ich aspekcie dowodowym, nie zaś indywidualne interesy i prawa związane z dokumentami. Do naruszenia interesu prywatnego może dojść dopiero na skutek funkcjonowania takiego dokumentu w obrocie prawnym i podejmowania przez właściwe organy w przyszłości określonych decyzji. To jednak w tej sprawie nie miało miejsca.


Pozostało jeszcze 76% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Spór wokół TK

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.