Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

TSUE: Rekompensata za niewykorzystany urlop należy się każdemu

20.07.2016, 16:48; Aktualizacja: 21.07.2016, 07:23
 • Wyślij
 • Drukuj

Pracownik, który z własnej inicjatywy rozwiązuje umowę o pracę, ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, którego nie mógł wykorzystać.

Reklama

Wiedeński urzędnik Hans Maschek, po przejściu w stan spoczynku, zwrócił się do swojego byłego pracodawcy o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Ten jednak odmówił. Argumentował, że zgodnie z regulaminem wynagradzania pracowników osoba, która sama rozwiązuje stosunek pracy – w szczególności wskutek złożenia wniosku o przejście w stan spoczynku – nie ma do niego prawa.

Hans Maschek zaskarżył tę decyzję do sądu administracyjnego, który z kolei zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniem o zgodność tego uregulowania z dyrektywą 2003/881.

W swoim dzisiejszym wyroku TSUE przypomniał, że na gruncie tej dyrektywy każdy pracownik jest uprawniony do corocznego płatnego urlopu w wymiarze co najmniej czterech tygodni. Stanowi to zasadę prawa socjalnego UE o szczególnej wadze.

Podkreślił jednocześnie, że w przypadku ustania stosunku pracy, przez co rzeczywiste wykorzystanie urlopu wypoczynkowego nie jest już możliwe, dyrektywa przyznaje pracownikowi prawo do ekwiwalentu pieniężnego.

Powód ustania stosunku pracy nie ma w tym względzie żadnego znaczenia.

PS

Wyrok TSUE z 20 lipca 2016 roku (sygn. C-341/15).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Tagi:TSUE
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.