Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Stawki pełnomocników w sprawach z zakresu ubezpieczenia społecznego

21.07.2016, 11:31; Aktualizacja: 21.07.2016, 12:35
 • Wyślij
 • Drukuj

Za prowadzenie sprawy o podleganie ubezpieczeniu społecznemu radcy prawnemu i adwokatowi należy się wynagrodzenie, jak w sprawie o zapłatę - uznał SN.

Reklama

20 lipca 2016 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmioosobowym zajmował się pytaniem prawnym, czy w sprawie o ustalenie istnienia stosunku ubezpieczenia społecznego lub jego zakresu, do niezbędnych kosztów procesu zalicza się wynagrodzenie reprezentującego stronę radcy prawnego, a jeżeli tak to w jakiej wysokości.

Sąd Najwyższy w składzie powiększonym orzekł, że w takich przypadkach do niezbędnych kosztów procesu zalicza się wynagrodzenie reprezentującego stronę radcy prawnego, biorąc za podstawę stawki minimalne określone w par. 6 rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu.

Podkreślił, że zastosowanie ma tutaj stawka uzależniona od wartości przedmiotu sporu, a nie stawka zryczałtowana, która obowiązuje w sprawach o świadczenia z ubezpieczeń społecznych (np. o emeryturę czy o zasiłek chorobowy).

Ponadto skład siedmioosobowy nadał tej uchwale moc zasady prawnej oraz ustalił, że przedstawiona w niej wykładnia wiąże od dnia jej podjęcia.

PS

Uchwała SN z 20 lipca podjęta w składzie 7 sędziów (sygn. ​III UZP 2/16)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.