Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Aplikant po oblanym kolokwium bez zaświadczenia o odbyciu aplikacji

Ewa Maria Radlińska27.07.2016, 06:28; Aktualizacja: 27.07.2016, 06:45

Kolokwia i sprawdziany służące weryfikacji postępów w szkoleniu są dowodem na to, że aplikant zaznajomił się z całokształtem pracy notariusza i z czynnościami sądów.

Reklama

Aplikantka wystąpiła do Rady Izby Notarialnej (RIN) z wnioskiem o wydanie jej zaświadczenia o odbyciu aplikacji. Problem jednak w tym, że prawniczka przystąpiła do kolokwiów, które odbywały się w ramach szkolenia, ale ze wszystkich dostała ocenę niedostateczną. RIN odmówiła jej więc wydania zaświadczenia. Wskazała, że wydanie zaświadczenia jest potwierdzeniem pewnego stanu prawnego, czyli odbycia aplikacji notarialnej, co wymaga ustalenia, że w ciągu 2 lat i 6 miesięcy od jej rozpoczęcia, pobierając praktyczną naukę zawodu pod kierunkiem patrona, odbywając praktyki sądowe oraz uczestnicząc w szkoleniach – aplikantka opanowała dziedziny prawa objęte szkoleniem w stopniu, który umożliwi jej przystąpienie do egzaminu zawodowego. W tym celu izba właśnie przeprowadza kolokwia i sprawdziany. Dopiero zatem ich zdanie pozwala uznać, że aplikacja została odbyta. Prawniczka odwołała się do Krajowej Rady Notarialnej, ale ta utrzymała w mocy uchwałę. KRN wskazała, że przesłanką otrzymania zaświadczenia o odbyciu aplikacji jest jej ukończenie, czyli wywiązanie się przez aplikanta z obowiązków przewidzianych programem aplikacji, w tym zdanie kolokwiów, celem potwierdzenia podnoszenia poziomu wiedzy. Sprawa ze skargi aplikantki trafiła do sądu.

Interpretacja prawa


Pozostało jeszcze 76% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.