Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Aplikant po oblanym kolokwium bez zaświadczenia o odbyciu aplikacji

Ewa Maria Radlińska27.07.2016, 06:28; Aktualizacja: 27.07.2016, 06:45

Kolokwia i sprawdziany służące weryfikacji postępów w szkoleniu są dowodem na to, że aplikant zaznajomił się z całokształtem pracy notariusza i z czynnościami sądów.

Reklama

Aplikantka wystąpiła do Rady Izby Notarialnej (RIN) z wnioskiem o wydanie jej zaświadczenia o odbyciu aplikacji. Problem jednak w tym, że prawniczka przystąpiła do kolokwiów, które odbywały się w ramach szkolenia, ale ze wszystkich dostała ocenę niedostateczną. RIN odmówiła jej więc wydania zaświadczenia. Wskazała, że wydanie zaświadczenia jest potwierdzeniem pewnego stanu prawnego, czyli odbycia aplikacji notarialnej, co wymaga ustalenia, że w ciągu 2 lat i 6 miesięcy od jej rozpoczęcia, pobierając praktyczną naukę zawodu pod kierunkiem patrona, odbywając praktyki sądowe oraz uczestnicząc w szkoleniach – aplikantka opanowała dziedziny prawa objęte szkoleniem w stopniu, który umożliwi jej przystąpienie do egzaminu zawodowego. W tym celu izba właśnie przeprowadza kolokwia i sprawdziany. Dopiero zatem ich zdanie pozwala uznać, że aplikacja została odbyta. Prawniczka odwołała się do Krajowej Rady Notarialnej, ale ta utrzymała w mocy uchwałę. KRN wskazała, że przesłanką otrzymania zaświadczenia o odbyciu aplikacji jest jej ukończenie, czyli wywiązanie się przez aplikanta z obowiązków przewidzianych programem aplikacji, w tym zdanie kolokwiów, celem potwierdzenia podnoszenia poziomu wiedzy. Sprawa ze skargi aplikantki trafiła do sądu.

Interpretacja prawa


Pozostało jeszcze 76% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.