Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sędzia zostanie tam, gdzie go przydzielono

29.07.2016, 05:44; Aktualizacja: 29.07.2016, 13:24

Uchwała powiększonego składu siedmiu sędziów SN nie uzasadnia wniosku o przywrócenie terminu.

Reklama

Decyzją z 13 listopada 2012 r., podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, działając z upoważnienia szefa resortu przeniósł sędziego M.P. na inne miejsce służbowe.
17 października 2013 r. złożył on w Sądzie Najwyższym odwołanie od powyższej decyzji, wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

W uzasadnieniu podkreślił, że 16 października 2013 r. dowiedział się o uzasadnieniu uchwały składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 17 lipca 2013 r. (III CZP 46/13), w którym sformułowano pogląd, zgodnie z którym "uprawnienie do przeniesienia sędziego na inne miejsce służbowe przysługuje wyłącznie ministrowi sprawiedliwości, w związku z czym nie może być przekazane innej osobie, w tym sekretarzowi lub podsekretarzowi stanu.” Podkreślono, że decyzja podjęta przez inną osobę jest bezprawna, a sędzia, którego ona dotyczy, nie może wykonywać władzy jurysdykcyjnej w sądzie, do którego został przeniesiony.


Pozostało jeszcze 57% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.