Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Więzienie za połów na chińskich wodach terytorialnych

02.08.2016, 11:48; Aktualizacja: 02.08.2016, 12:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Chiński sąd najwyższy orzekł we wtorek, że osoby nielegalnie łowiące na wodach terytorialnych Chin muszą się liczyć z karą roku pozbawienia wolności. Według interpretacji sądu w skład tych wód wchodzi np. sporny akwen na Morzu Południowochińskim.

Reklama

Zdaniem chińskiego sądu w skład wód terytorialnych wchodzą nie tylko wody wewnętrzne czy morza terytorialne, ale także przylegające do nich obszary, strefy ekonomiczne i szelfy kontynentalne. Tym samym jurysdykcją objęte zostają terytoria sporne, wobec których roszczenia zgłaszają m.in. Filipiny czy Wietnam.

12 lipca Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze w ramach rozpatrywania pozwu złożonego przez Filipiny uznał za bezzasadne roszczenia Chin do traktowania znacznej części Morza Południowochińskiego jako ich własnej strefy ekonomicznej.

Rok pozbawienia wolności grozi osobom, które np. wpłyną na chińskie wody terytorialne i będą odmawiać ich opuszczenia po odholowaniu. Kara obejmie również osoby, które wpłyną na wody terytorialne z zamiarem połowu, nawet jeżeli go nie rozpoczną. Sąd uznał, że złamanie tego prawa będzie traktowane jako "poważne" przestępstwo.

"Interpretacja zapewnia prawne podstawy dla służb pilnujących połowu morskiego" - napisano w uzasadnieniu.

(PAP)

lm/ kar/PS

Źródło:PAP
Tagi:Chiny
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.