Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Przewlekłe postępowanie bez konsekwencji

09.08.2016, 10:56; Aktualizacja: 09.08.2016, 11:37
 • Wyślij
 • Drukuj

W sprawie o nadanie klauzuli wykonalności nie jest dopuszczalna skarga na przewlekłość postępowania - uznał SN.

Reklama

Problem przedstawiony w pytaniu prawnym wyłonił się przy rozpoznawaniu przez sąd okręgowy skargi na przewlekłość. W piśmie tym spółka S. twierdziła, że sąd rejonowy prowadzi w sposób przewlekły łącznie 28 spraw, w których wnioskowała o nadanie klauzuli wykonalności prawomocnym nakazom zapłaty.

Spółka zaznaczyła, że zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego sąd powinien rozpoznać taki wniosek najpóźniej w terminie 3 dni od daty jego złożenia. Tymczasem we wskazanych przypadkach został on ewidentnie przekroczony. Sąd okręgowy miał jednak wątpliwości, czy w ogóle jest możliwe wniesienie skargi na przewlekłość postępowania klauzulowego.

Sąd Najwyższy uznał, że nie. Wynika to w głównej mierze z samej istoty skargi na przewlekłość, która jest środkiem prawnym mającym dyscyplinować organy procesowe do sprawnego prowadzenia postępowania. Z tej przyczyny może zostać wniesiona tylko „w toku” sprawy. Zgodnie zaś z przepisami skarga, w której kwestionuje się sprawność postępowania cywilnego może odnosić się albo do fazy rozpoznawczej, albo fazy egzekucyjnej.

Zdaniem Sądu Najwyższego postępowanie „klauzulowe” ma specyficzny charakter i jest swoistym etapem „pośrednim” między postępowaniem rozpoznawczym a postępowaniem egzekucyjnym. Dlatego w tej sytuacji skarga na przewlekłość dotycząca czynności sądu podejmowanych w przedmiocie rozpoznania wniosku o nadanie klauzuli wykonalności jest skargą wniesioną „poza tokiem” postępowania (rozpoznawczego i egzekucyjnego). Tym samym jest ona niedopuszczalna z mocy prawa.

W ocenie Sądu Najwyższego strona niezadowolona ze sposobu prowadzenia czynności w postępowaniu „klauzulowym” może ewentualnie skorzystać z innych środków ochrony prawnej, np. może kierować odpowiednie skargi w trybie przewidzianym w prawie o ustroju sądów powszechnych.

PS/źródło: SN

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.