Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Przewlekłe postępowanie bez konsekwencji

09.08.2016, 10:56; Aktualizacja: 09.08.2016, 11:37
 • Wyślij
 • Drukuj

W sprawie o nadanie klauzuli wykonalności nie jest dopuszczalna skarga na przewlekłość postępowania - uznał SN.

Reklama

Problem przedstawiony w pytaniu prawnym wyłonił się przy rozpoznawaniu przez sąd okręgowy skargi na przewlekłość. W piśmie tym spółka S. twierdziła, że sąd rejonowy prowadzi w sposób przewlekły łącznie 28 spraw, w których wnioskowała o nadanie klauzuli wykonalności prawomocnym nakazom zapłaty.

Spółka zaznaczyła, że zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego sąd powinien rozpoznać taki wniosek najpóźniej w terminie 3 dni od daty jego złożenia. Tymczasem we wskazanych przypadkach został on ewidentnie przekroczony. Sąd okręgowy miał jednak wątpliwości, czy w ogóle jest możliwe wniesienie skargi na przewlekłość postępowania klauzulowego.

Sąd Najwyższy uznał, że nie. Wynika to w głównej mierze z samej istoty skargi na przewlekłość, która jest środkiem prawnym mającym dyscyplinować organy procesowe do sprawnego prowadzenia postępowania. Z tej przyczyny może zostać wniesiona tylko „w toku” sprawy. Zgodnie zaś z przepisami skarga, w której kwestionuje się sprawność postępowania cywilnego może odnosić się albo do fazy rozpoznawczej, albo fazy egzekucyjnej.

Zdaniem Sądu Najwyższego postępowanie „klauzulowe” ma specyficzny charakter i jest swoistym etapem „pośrednim” między postępowaniem rozpoznawczym a postępowaniem egzekucyjnym. Dlatego w tej sytuacji skarga na przewlekłość dotycząca czynności sądu podejmowanych w przedmiocie rozpoznania wniosku o nadanie klauzuli wykonalności jest skargą wniesioną „poza tokiem” postępowania (rozpoznawczego i egzekucyjnego). Tym samym jest ona niedopuszczalna z mocy prawa.

W ocenie Sądu Najwyższego strona niezadowolona ze sposobu prowadzenia czynności w postępowaniu „klauzulowym” może ewentualnie skorzystać z innych środków ochrony prawnej, np. może kierować odpowiednie skargi w trybie przewidzianym w prawie o ustroju sądów powszechnych.

PS/źródło: SN

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.