Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Popularność ISIS to nie wina Twittera

11.08.2016, 13:50; Aktualizacja: 11.08.2016, 14:15
 • Wyślij
 • Drukuj

Sąd okręgowy w Kalifornii odrzucił pozew, w którym zarzucono właścicielom platformy społecznościowej, że pozwalając, aby członkowie Państwa Islamskiego mieli tam swoje profile, materialnie wpierali ich działalność.

Reklama

Powództwo w tej sprawie zostało wniesione w styczniu przez rodzinę amerykańskiego przedsiębiorcy Lloyda Fieldsa zajmującego się szkoleniem policjantów w Jordanie. W listopadzie 2015 r. zastrzelił go jeden z kursantów, jak się później okazało - sympatyk ISIS. Organizacja publicznie wzięła też odpowiedzialność za przeprowadzenie ataku.

Powodowie domagali się od Twittera zadośćuczynienia, uważając, że prowadzone za pośrednictwem platformy kampanie rekrutacyjne i fundraisingowe tylko w 2015 r. umożliwiły ISIS pozyskanie ok. 30 tys. nowych sympatyków.

Sędziego badającego sprawę nie przekonała jednak ich argumentacja i ostatecznie uznał, że odpowiedzialność prawna nie leży w tym przypadku po stronie Twittera. "Abstrahując od prywatnego charaktery Direct Messaging (chodzi o funkcję komunikatora -red.), powodowie nie przedstawili argumentów na rzecz traktowania Twittera jako coś innego niż wydawcę publikującego informacje dostarczane przez inne źródła" - czytamy w orzeczeniu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.