Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Gdy sąd działa opieszale i gubi pisma

Paulina Szewioła16.08.2016, 00:00

Sytuacja, w której sąd przez swoje zaniedbania daje wyraz temu, że sprawa konkretnego człowieka nie jest istotna, z pewnością prowadzi do naruszenia godności jednostki.

Reklama

STAN FAKTYCZNY

Do R.Ż. zaczęły trafiać drogą elektroniczną niezamówione informacje handlowe. Mężczyzna próbował interweniować w tej sprawie u nadawcy e-maili, ale bezskutecznie. Z racji tego, że trwało to już jakiś czas, postanowił wystąpić do sądu z wnioskiem o ukaranie spółki, która przesyłała spam. Wcześniej złożył natomiast wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych i pełnomocnika z urzędu. Pismo zostało jednak zgubione. Powód kontaktował się telefonicznie z sądem w tej sprawie, jednak przez pracowników sekretariatu był obcesowo zbywany. Gdy po ponad 4 miesiącach sąd nie podjął żadnych działań, R.Ż. wniósł skargę na przewlekłość postępowania. Ale i ona się zapodziała. Kiedy się w końcu połapano w całym bałaganie, zarządzono odtworzenie akt, jednak posiedzenie w tej sprawie też nie odbyło się natychmiast. Sfrustrowany i zniesmaczony R.Ż. złożył ponownie w sądzie wszystkie dokumenty i czekał.

W końcu doszło do odtworzenia akt i sąd mógł zacząć procedować. W pierwszej kolejności uznał, że postępowanie w sprawie z wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych i ustanowienie pełnomocnika z urzędu było przewlekłe. I przyznał R.Ż. od Skarbu Państwa 2 tys. zł. Następnie rozpoznawał wniosek powoda o ukaranie spółki. Zaraz jednak umorzył postępowanie w tej sprawie z powodu przedawnienia karalności. Decyzję podtrzymał sąd II instancji. R.Ż. poczuł się bezradny, zlekceważony, jak obywatel drugiej kategorii. Z tego powodu wystąpił z roszczeniem przeciwko Skarbowi Państwa prezesowi sądu rejonowego o zapłatę 1,5 tys. zł tytułem zadośćuczynienia. W jego ocenie doszło bowiem do naruszenia jego dóbr osobistych, takich jak godność i wolność osobista.

Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał roszczenie za zasadne (sygn. akt XV C 194/15).


Pozostało jeszcze 76% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.