Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Upoważnienie "na gębę" to za mało

Ewa Maria Radlińska17.08.2016, 07:29; Aktualizacja: 17.08.2016, 07:42

Upoważnienie dla aplikanta musi być w aktach sprawy, w przeciwnym wypadku jest ono nieważne. Oświadczenia mecenasa tego nie zmienią. 

Reklama

Była to sprawa o zapłatę z powództwa spółki przeciwko towarzystwu ubezpieczeń. Powodowa spółka wniosła apelację od wyroku sądu I instancji, która jednak została odrzucona. Stołeczny sąd rejonowy uznał bowiem, że radca prawny będący jej pełnomocnikiem nie wykazał, że aplikant radcowski działający w sprawie był uprawniony do zastępowania mecenasa, w tym do sporządzenia i podpisania wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku i doręczenia go.

W aktach sprawy nie było bowiem upoważnienia dla aplikanta, a jedynie pismo radcy zawierające oświadczenie o upoważnieniu. Zdaniem sądu, takie pismo nie jest jednak wystarczające. Sąd uznał zatem, że strona powodowa nie złożyła skutecznie wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku, dlatego też termin do wniesienia apelacji należało liczyć na podstawie art. 369 par. 2 k.p.c. w zw. z art. 328 par. 1 k.p.c. W konsekwencji apelacja z 6 października została wniesiona po terminie. Powód wniósł zażalenie. Przekonywał, że problemu nie ma, bowiem dokonana przez aplikanta czynność procesową w postaci złożenia wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku, została potwierdzona przez radcę prawnego.

SO oddalił jednak zażalenie. Uznał, że rację miał sąd rejonowy odrzucając apelację powoda, gdyż jego pełnomocnik nie wykonał prawidłowo zarządzenia. W aktach sprawy brak jest bowiem jakiegokolwiek upoważnienia dla aplikanta udzielonego przez pełnomocnika powoda, a zatem nie sposób przyjąć, że pełnomocnik kiedykolwiek udzielił upoważnienia aplikantowi. Ponadto pełnomocnik powoda nie mógł potwierdzić dokonanej przez aplikanta czynności procesowej, albowiem w dacie sporządzania wniosku o uzasadnienie, aplikant nie mógł być pełnomocnikiem spółki. Nie ulega zaś wątpliwości, że potwierdzenie czynności przez mocodawcę możliwe jest jedynie w sytuacji, kiedy dana osoba w chwili podejmowania czynności procesowej mogła być pełnomocnikiem, jednak z różnych przyczyn legitymowała się nieprawidłowym pełnomocnictwem lub nie posiadała go wcale. Ponadto wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku nie może być uznany przez sąd za czynność naglącą - jak jeszcze argumentował skarżący próbując przekonać sąd do swojej racji. Zatem niemożliwe było zatwierdzenie tej czynności.


Pozostało jeszcze 3% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.