Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Liczne wezwania do zapłaty nie naruszają prawa do prywatności

Patryk Słowik18.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 18.08.2016, 06:45

Przeprowadzanie postępowania windykacyjnego przez operatora telefonii komórkowej, choćby dotyczyło spornej zaległości, samo w sobie nie narusza dóbr osobistych dłużnika. Nie ma też powodu, by bezkrytycznie wiązać pogorszenie się stanu zdrowia danej osoby z faktem otrzymywania przez nią wezwań do zapłaty. Taki wniosek sformułował w niedawnym wyroku Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Reklama

W ostatnich miesiącach w sądach pojawia się coraz więcej spraw dotyczących naruszenia dóbr osobistych przez windykatorów. Pozywani są zarówno sami wierzyciele, jak i firmy wyspecjalizowane w egzekucji długów. Linia orzecznicza robi się coraz korzystniejsza dla dłużników. Wystarczy wspomnieć, że za ugruntowane stanowisko judykatury przyjmuje się już, iż przesłanie dłużnikowi przez wierzyciela upomnienia do zapłaty zaległej należności w sposób umożliwiający zapoznanie się z treścią upomnienia przez inne niż adresat osoby, stanowi naruszenie dóbr osobistych. Można bowiem mówić o naruszeniu tajemnicy korespondencji, która podlega ochronie na podstawie art. 23 kodeksu cywilnego, i prawa do prywatności (stwierdził tak choćby stołeczny sąd apelacyjny, sygn. akt VI ACa 806/13).

Sądy chcą eliminować patologiczne przypadki, gdy wierzyciele wywierają presję na dłużnikach np. poprzez przesyłanie im pism w kopertach z dużymi napisami „DŁUŻNIK”.

Ale, jak podkreślił ostatnio Sąd Apelacyjny w Warszawie, ochrony praw zalegających z płatnościami nie można doprowadzać do absurdu. Tak zaś by się stało, gdyby uznawać powództwa klientów, którzy nie są w stanie wykazać nieprawidłowości w postępowaniu wierzycieli, a jedynych dowodów na naruszenie ich praw dopatrują się w chorobach, na które zapadli w okresie zbieżnym z odbieraniem wezwań.


Pozostało jeszcze 49% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.