Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Potknięcia na drodze do bycia adwokatem

Ewa Maria Radlińska19.08.2016, 10:59; Aktualizacja: 19.08.2016, 11:36

Dokonując oceny nieskazitelności charakteru kandydata na adwokata powinno się uwzględnić całokształt jego postawy i zachowań. Analiza krótkiego wycinka jego życiorysu stałaby się niemiarodajna.

Reklama

Okręgowa rada adwokacka (ORA) wcześniej - przed sprzeciwem ministra - wyraziła zgodę na wpis prawnika na swoją listę. Następnie sprawa trafiła na biurko szefa resortu i tu nie poszło tak gładko. Minister wskazał bowiem na art. 65 ustawy Prawo o adwokaturze (Dz.U. 1982 nr 16 poz. 124 ze zm.). I podał, że podstawą złożenia sprzeciwu może być niespełnienie przez kandydata kryteriów wymienionych w tym przepisie. W tym przypadku chodziło o to, że na listę adwokatów może być wpisany ten, kto jest nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu adwokata. Gdyby nie sprawa karna, sytuacja prokuratora byłaby zasadniczo odmienna.

Wzorowa kariera


Pozostało jeszcze 87% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.