Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Potknięcia na drodze do bycia adwokatem

Ewa Maria Radlińska19.08.2016, 10:59; Aktualizacja: 19.08.2016, 11:36

Dokonując oceny nieskazitelności charakteru kandydata na adwokata powinno się uwzględnić całokształt jego postawy i zachowań. Analiza krótkiego wycinka jego życiorysu stałaby się niemiarodajna.

Reklama

Okręgowa rada adwokacka (ORA) wcześniej - przed sprzeciwem ministra - wyraziła zgodę na wpis prawnika na swoją listę. Następnie sprawa trafiła na biurko szefa resortu i tu nie poszło tak gładko. Minister wskazał bowiem na art. 65 ustawy Prawo o adwokaturze (Dz.U. 1982 nr 16 poz. 124 ze zm.). I podał, że podstawą złożenia sprzeciwu może być niespełnienie przez kandydata kryteriów wymienionych w tym przepisie. W tym przypadku chodziło o to, że na listę adwokatów może być wpisany ten, kto jest nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu adwokata. Gdyby nie sprawa karna, sytuacja prokuratora byłaby zasadniczo odmienna.

Wzorowa kariera


Pozostało jeszcze 87% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.