Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

TK opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie nowej ustawy o TK

19.08.2016, 13:20; Aktualizacja: 19.08.2016, 14:24
 • Wyślij
 • Drukuj

Pisemne uzasadnienie, które zostało opublikowane na stronie trybunału, liczy 90 stron i zawiera zdania odrębne trójki sędziów wybranych przez obecny Sejm.

Reklama

W miniony czwartek TK uznał za niezgodne z konstytucją kilkanaście przepisów nowej ustawy o TK z 22 lipca. Zakwestionował m.in: generalną zasadę badania wniosków w kolejności ich wpływu, możliwość blokowania wyroku pełnego składu przez czterech sędziów nawet przez pół roku oraz zapis, że prezes TK "kieruje wniosek" o ogłoszenie wyroku do premiera.

Pozostałą część sprawy TK umorzył, "głównie ze względu na niedostateczną argumentację konstytucyjną" skarg.

Zdania odrębne złożyli sędziowie: Piotr Pszczółkowski, Julia Przyłębska i Zbigniew Jędrzejewski. Według nich TK powinien oceniać nową ustawę na jawnej rozprawie i według nowelizacji ustawy o TK z grudnia 2015 r.

Wyrok w dalszym ciągu czeka jednak na publikację w Dzienniku Ustaw.

Uzasadnienie wyroku dostępne TUTAJ.

(PAP)

sta/ pz/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.