Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Choroba adwokata to nie powód do odroczenia rozprawy

22.08.2016, 06:59; Aktualizacja: 22.08.2016, 07:08

Skoro pełnomocnik nie został zaskoczony nagłą chorobą w dniu rozprawy, to powinien zapewnić sobie zastępstwo.

Reklama

W niniejszej sprawie powodowie: A. M., B. M., A. K. i Z. P. w pozwie wniesionym przeciwko Skarbowi Państwa domagali się ustalenia w trybie art. 189 k.p.c., że majątek - grunty leśne należące do J. M. - stanowią współwłasność powodów – spadkobierców mężczyzny.

Sąd okręgowy uznał jednak, że powództwo o ustalenie nie zasługuje na uwzględnienie. Nie uwzględnił też wniosku pełnomocnika powodów o odroczenie rozprawy. Adwokat wystąpił z taką prośbą, bowiem dzień przed rozprawą zachorował. SO uznał jednak, że pełnomocnik powinien zapewnić zastępstwo w przypadku urlopu lub innej przemijającej przeszkody np. choroby, tak aby prowadzone przez niego sprawy nie doznały uszczerbku. Pełnomocnik powodów co prawda dołączył do wniosku o odroczenie rozprawy zaświadczenie lekarskie, jednak nie złożył oświadczenia, że nie był w stanie zapewnić zastępstwa substytucyjnego. I to zaważyło na decyzji sądu.


Pozostało jeszcze 53% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.