Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Choroba adwokata to nie powód do odroczenia rozprawy

22.08.2016, 06:59; Aktualizacja: 22.08.2016, 07:08

Skoro pełnomocnik nie został zaskoczony nagłą chorobą w dniu rozprawy, to powinien zapewnić sobie zastępstwo.

Reklama

W niniejszej sprawie powodowie: A. M., B. M., A. K. i Z. P. w pozwie wniesionym przeciwko Skarbowi Państwa domagali się ustalenia w trybie art. 189 k.p.c., że majątek - grunty leśne należące do J. M. - stanowią współwłasność powodów – spadkobierców mężczyzny.

Sąd okręgowy uznał jednak, że powództwo o ustalenie nie zasługuje na uwzględnienie. Nie uwzględnił też wniosku pełnomocnika powodów o odroczenie rozprawy. Adwokat wystąpił z taką prośbą, bowiem dzień przed rozprawą zachorował. SO uznał jednak, że pełnomocnik powinien zapewnić zastępstwo w przypadku urlopu lub innej przemijającej przeszkody np. choroby, tak aby prowadzone przez niego sprawy nie doznały uszczerbku. Pełnomocnik powodów co prawda dołączył do wniosku o odroczenie rozprawy zaświadczenie lekarskie, jednak nie złożył oświadczenia, że nie był w stanie zapewnić zastępstwa substytucyjnego. I to zaważyło na decyzji sądu.


Pozostało jeszcze 53% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.