Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Organ ma obowiązek pokazać umowy jakie zawiera z prawnikami

Ewa Maria Radlińska25.08.2016, 05:36; Aktualizacja: 25.08.2016, 05:39

Umowy o świadczenie pomocy prawnej zawarte przez gminę z zewnętrzną kancelarią prawną stanowią informację publiczną i powinny być udostępnione.

Reklama

11 maja 2016 r. drogą elektroniczną wnioskodawczyni R. P. wystąpiła do starosty o przesłanie na jej adres mailowy umów cywilnych zawartych przez powiat z adwokatami lub radcami prawnymi albo z kancelariami. Miały one dotyczyć stałej obsługi prawnej powiatu w okresie obowiązywania rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. Potrzebowała tego do badań naukowych. Poprosiła też o skany tych umów.

2 dni później wysłano jej odpowiedź na wniosek oraz:

- pismo podpisane przez wicestarostę informujące o przesłaniu skanów umów z adwokatami i radcami prawnymi realizowanych w ramach ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej;


Pozostało jeszcze 75% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.