Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Utajnionych dokumentów się nie sprawdzi

Sławomir Wikariak26.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 26.08.2016, 06:42

Bezprawne zastrzeżenie poufności informacji może wpływać na wynik przetargu. Bez dostępu do nich konkurenci nie mają szans na zweryfikowanie, czy firma spełnia warunki.

Reklama

TEZA

To przedsiębiorca domagający się utajnienia składanych przez siebie dokumentów musi dowieść, że rzeczywiście stanowią one tajemnicę przedsiębiorstwa. Zamawiający nie może sam szukać dowodów, które miałyby to potwierdzać.

STAN FAKTYCZNY

Przetarg dotyczył zarządzania wydrukiem biurowym w wielu spółkach energetycznych. Jedna z firm, które złożyły ofertę, nie wykazała spełniania wszystkich warunków udziału w tym postępowaniu. Poproszona o uzupełnienie dokumentów zrobiła to, jednocześnie zastrzegając jednak ich poufność, gdyż jej zdaniem stanowiły one tajemnicę przedsiębiorstwa. Chodziło m.in. o wykaz zrealizowanych wcześniej dostaw i wdrożeń. Tajne miały też pozostać informacje na temat doświadczenia dwóch wskazanych osób mających kierować zespołem (ich nazwiska ujawniono już wcześniej), a także referencje wystawione przez kontrahentów. Za tajemnicę wykonawca uznał też zobowiązanie innego przedsiębiorstwa do udostępnienia mu zasobów oraz posiadane przez niego doświadczenie.


Pozostało jeszcze 72% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.