Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Zakaz noszenia burkini uchylony przez sąd

26.08.2016, 15:50; Aktualizacja: 26.08.2016, 16:21
 • Wyślij
 • Drukuj

Najwyższy sąd administracyjny we Francji zawiesił stosowanie przepisów wprowadzonych przez nadmorskie miasto Villeneuve-Loubet, które zakazało noszenia na plaży kostiumów kąpielowych zgodnych z zasadami islamu.

Reklama

W ocenie Rady Stanu, najwyżej francuskiej instancji odwoławczej w sprawach administracyjnych, zakaz "poważnie i wyraźnie niezgodnie z prawem naruszył fundamentalne wolności przemieszczania się i wyznania oraz wolność osobistą". To precedensowe rozstrzygnięcie będzie istotną wskazówką dla pozostałych 30 miast, które wprowadziły podobne zakazy co Villeneuve-Loubet. Tym niemniej mer Sisco, miasta, gdzie zakaz noszenia burkini na plaży właśnie obowiązuje, już zapowiedział, że nie zamierza go cofnąć.

Skargę na przepisy zakazujące noszenia muzułmańskich kostiumów kąpielowych wniosła grupa aktywistów, która dowodziła, że stygmatyzują one wyznawców islamu we Francji, a także ograniczają wolność osobistą kobiet.

Rozstrzygnięcie nie jest jednak ostateczne, bo zgodnie z francuskim prawem sąd może wydać tymczasową decyzję zawieszającą stosowanie określonych przepisów, zanim wyda właściwy wyrok co do ich legalności.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.