Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Zakaz noszenia burkini uchylony przez sąd

26.08.2016, 15:50; Aktualizacja: 26.08.2016, 16:21
 • Wyślij
 • Drukuj

Najwyższy sąd administracyjny we Francji zawiesił stosowanie przepisów wprowadzonych przez nadmorskie miasto Villeneuve-Loubet, które zakazało noszenia na plaży kostiumów kąpielowych zgodnych z zasadami islamu.

Reklama

W ocenie Rady Stanu, najwyżej francuskiej instancji odwoławczej w sprawach administracyjnych, zakaz "poważnie i wyraźnie niezgodnie z prawem naruszył fundamentalne wolności przemieszczania się i wyznania oraz wolność osobistą". To precedensowe rozstrzygnięcie będzie istotną wskazówką dla pozostałych 30 miast, które wprowadziły podobne zakazy co Villeneuve-Loubet. Tym niemniej mer Sisco, miasta, gdzie zakaz noszenia burkini na plaży właśnie obowiązuje, już zapowiedział, że nie zamierza go cofnąć.

Skargę na przepisy zakazujące noszenia muzułmańskich kostiumów kąpielowych wniosła grupa aktywistów, która dowodziła, że stygmatyzują one wyznawców islamu we Francji, a także ograniczają wolność osobistą kobiet.

Rozstrzygnięcie nie jest jednak ostateczne, bo zgodnie z francuskim prawem sąd może wydać tymczasową decyzję zawieszającą stosowanie określonych przepisów, zanim wyda właściwy wyrok co do ich legalności.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.