Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

25 lat więzienia za podpalenie żony

31.08.2016, 16:33; Aktualizacja: 31.08.2016, 17:03
 • Wyślij
 • Drukuj

Sąd Apelacyjny w Białymstoku zmienił wyrok w sprawie mężczyzny oskarżonego o zabójstwo żony. Zdaniem sądu nie działał on z zamiarem bezpośrednim pozbawienia kobiety życia.

Reklama

W niniejszej sprawie, Tomasz S. po porannej kłótni z żoną, poszedł do garażu, wziął stojącą tam butelkę z niewielką ilością benzyny i wrócił z nią do domu. Jego żona brała w tym czasie prysznic. Mężczyzna wszedł do łazienki i z zaskoczenia chlusnął na tułów kobiety przyniesioną benzyną, po czym wyciągnął z kieszeni zapalniczkę i podpalił rozlaną ciecz na jej ciele. Bezpośrednio po tym zdarzaniu wyszedł z domu.

Pokrzywdzona usiłowała ugasić palącą się na jej ciele benzynę, polewając się instynktownie wodą z prysznica, ale duża powierzchnia płomieni, reakcja bólowa, zaskoczenie, wdychane gorące powietrze i dym utrudniały jej tę czynność. Krzyczała wzywając pomocy. Zbudziła śpiącego syna i swoją matkę, którzy przybiegli do łazienki i zawiadomili pogotowie ratunkowe. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta jednak zmarła. Tomasz S. został zatrzymany w domu swoich rodziców.

Oskarżony przyznał się do podpalenia żony. Na usprawiedliwienie swojego zachowania wskazał stan zdenerwowania, otumanienia, wewnętrznego przymusu spowodowanego wulgarnym odezwaniem się do niego przez pokrzywdzoną. Wyjaśnił, że nie chciał pozbawić jej życia, a jedynie nastraszyć.

Sąd okręgowy przyjął, że oskarżony działał z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia i to ze szczególnym okrucieństwem w rozumieniu art. 148 par. 2 pkt 1 k.k..

Z tego względu wymierzył mu karę 25 lat pozbawienia wolności. Zastosował również obostrzenie z art. 77 par. 2 k.k. i orzekł, że warunkowe przedterminowe zwolnienie oskarżonego z zakładu karnego może nastąpić nie wcześniej, niż po odbyciu przez niego kary 20 lat pozbawienia wolności.

Apelację od wyroku wniósł obrońca oskarżonego.

SA uznał, że sprawca działał z zamiarem ewentualnym, tj. nie dążył do śmierci żony, ale "przewidując realną możliwość jej wystąpienia, godził się na nią."

Dlatego zaakceptował wymierzoną oskarżonemu karę 25 lat pozbawienia wolności i jednocześnie uchylił ograniczenie z art. 77 par. 2 k.k. dotyczące warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Jak uzasadniła sędzia sprawozdawca, o zamiarze Tomasza S. nie może przesądzać wyłącznie skutek w postaci śmierci pokrzywdzonej, ani wielokrotnie wcześniej wypowiadane bliżej niesprecyzowane groźby, ale całokształt okoliczności zdarzenia. Z materiału dowodowego wynika zaś, że oskarżony działał w sposób niezaplanowany, pod wpływem impulsu, użył niewielkiej ilości cieczy łatwopalnej, działał w pomieszczeniu, w którym pokrzywdzona miała możliwość ugaszenia ognia. Te okoliczności wskazują na inną postać zamiaru, niż przyjęta przez sąd okręgowy.

Jednocześnie sąd odwoławczy nie znalazł podstaw aby, jak chciał tego skarżący, wyeliminować z opisu czynu ustalenie, że Tomasz S. działał ze szczególnym okrucieństwem, a w konsekwencji zmienić kwalifikację prawną przypisanego mu przestępstwa.

PS

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 31 sierpnia 2016 roku (sygn. akt II AKa 109/16).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.