Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Przegrany zapłaci za dojazd adwokata nawet z odległego miasta

Ewa Maria Radlińska01.09.2016, 07:11; Aktualizacja: 01.09.2016, 07:14

Nie ma podstaw do tego, aby strona wybierała najtańszego pełnomocnika na rynku usług prawnych czy też takiego, który ma siedzibę kancelarii w tej samej miejscowości, co sąd.

Reklama

Była to sprawa z powództwa J.K. przeciwko spółce o zapłatę. I tak sąd rejonowy zasądził od pozwanej na rzecz powoda 5 tys. zł kosztów procesu, w tym 2,4 tys. zł kosztów zastępstwa procesowego oraz 2 tys. zł za dojazd na rozprawę pełnomocnika powoda. Sąd obciążył kosztami w całości stronę pozwaną jako tę, która przegrała proces. Spółka wniosła zażalenie zaskarżając w części postanowienie o kosztach. Jej zdaniem zbędne były wydatki związane z dojazdem na rozprawę pełnomocnika powoda zamieszkałego w znacznym oddaleniu od siedziby stron procesu.

Maksymalnie 130 km

Gdyby bowiem powód powierzył prowadzenie sprawy pełnomocnikowi pochodzącemu z tego miasta, to koszt jego dojazdu na 4 rozprawy do Przemyśla zamknąłby się kwotą 1 tys. zł przyjmując, że odległość między miastem siedziby stron a Przemyślem wynosi 130 km, co w obie strony daje 260 km, razy pięć rozpraw przy stawce 0,8358 zł za kilometr. Zatem kwota dojazdu pełnomocnika przewyższająca tą kwotę jest zdaniem pozwanego bezzasadna.


Pozostało jeszcze 79% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.