Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Przegrany zapłaci za dojazd adwokata nawet z odległego miasta

Ewa Maria Radlińska01.09.2016, 07:11; Aktualizacja: 01.09.2016, 07:14

Nie ma podstaw do tego, aby strona wybierała najtańszego pełnomocnika na rynku usług prawnych czy też takiego, który ma siedzibę kancelarii w tej samej miejscowości, co sąd.

Reklama

Była to sprawa z powództwa J.K. przeciwko spółce o zapłatę. I tak sąd rejonowy zasądził od pozwanej na rzecz powoda 5 tys. zł kosztów procesu, w tym 2,4 tys. zł kosztów zastępstwa procesowego oraz 2 tys. zł za dojazd na rozprawę pełnomocnika powoda. Sąd obciążył kosztami w całości stronę pozwaną jako tę, która przegrała proces. Spółka wniosła zażalenie zaskarżając w części postanowienie o kosztach. Jej zdaniem zbędne były wydatki związane z dojazdem na rozprawę pełnomocnika powoda zamieszkałego w znacznym oddaleniu od siedziby stron procesu.

Maksymalnie 130 km

Gdyby bowiem powód powierzył prowadzenie sprawy pełnomocnikowi pochodzącemu z tego miasta, to koszt jego dojazdu na 4 rozprawy do Przemyśla zamknąłby się kwotą 1 tys. zł przyjmując, że odległość między miastem siedziby stron a Przemyślem wynosi 130 km, co w obie strony daje 260 km, razy pięć rozpraw przy stawce 0,8358 zł za kilometr. Zatem kwota dojazdu pełnomocnika przewyższająca tą kwotę jest zdaniem pozwanego bezzasadna.


Pozostało jeszcze 79% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.