Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Rzucanie się pod ciągnik w wydaniu adwokata

Ewa Maria Radlińska05.09.2016, 07:07; Aktualizacja: 05.09.2016, 13:32

Prawniczka, która utrudniała swoim sąsiadom dostęp do ich nieruchomości, musi zapłacić grzywnę. Osoba z wykształceniem prawniczym powinna zdawać sobie bowiem sprawę z konsekwencji swojego nagannego zachowania.

Reklama

Spokojne sąsiedztwo

Pani adwokat była właścicielką kilku działek. Jej sąsiadami byli K. K. i D. J. Spór między nimi dotyczył wąskiego pasa działki użytkowanego jako dojazd. Ta droga stanowiła własność sąsiadów prawniczki. Ona jednak uważała, że ten pas działki powinien należeć do jej nieruchomości, gdyż była pierwszym kupującym i z okazania jej nieruchomości przez sprzedającego podczas zakupu zrozumiała, że sporny pas gruntu leży w granicach nabywanej przez nią działki. Pomiędzy stronami toczyły się równolegle dwa spory sądowe: z powództwa adwokat przeciwko sąsiadom o ochronę naruszonego posiadania oraz z powództwa sąsiadów przeciwko prawniczce o ochronę własności. W konsekwencji, sąd udzielił zabezpieczenia roszczenia sąsiadom prawniczki poprzez zakazanie jej utrudniania dostępu do nieruchomości, w szczególności poprzez zakazanie adwokat instalowania fizycznych barier – stawiania pojazdów, bram i ogrodzeń na terenie nieruchomości lub drodze dojazdowej. Prawniczka jednak nie ustępowała. Doszło np. do takiej sytuacji, gdy sąsiedzi wraz z najętymi pracownikami zamierzali przeprowadzać prace polegające na podwyższeniu nawierzchni gruntu na północnej części swojej działki, do którego musieli przejechać przez wspomniany, sporny pas gruntu. Prawniczka przyznając sobie prawo do kontroli legalności robót podejmowanych przez sąsiadów, utrudniała wjazd i przejazd poprzez rozciągnięcie taśmy wszerz wjazdu na drogę, stawianie fizycznego oporu własnym ciałem, wkraczanie pod ciągnik, wymachiwanie rękoma, skakanie przed pojazd, wywołujące wrażenie jakby miała się rzucić pod ciągnik. Zwracała się też do sąsiadów i pracowników słowami obelżywymi, zmierzając do spowodowania opuszczenia przez nich szlaku przejazdowego. I tak sąsiedzi wystąpili w końcu z żądaniem nałożenia na nią grzywny za naruszenie orzeczonego zakazu, w związku z ponownym utrudnianiem im dostępu do nieruchomości, poprzez stawienia fizycznych barier (dołów) oraz fizycznego oporu przed wstępem na nieruchomość. W przypadku niemożności ściągnięcia nałożonej grzywny wnieśli o orzeczenie zamiany grzywny na areszt.

Wykształcenie prawnicze


Pozostało jeszcze 42% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.