Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Klient nie może wymagać, by laptop nie miał systemu operacyjnego

Sławomir Wikariak07.09.2016, 12:02; Aktualizacja: 07.09.2016, 12:14
 • Wyślij
 • Drukuj

Sprzedaż komputera z preinstalowanym oprogramowaniem nie stanowi sama w sobie nieuczciwej praktyki rynkowej, nawet wówczas, gdy klient nie może kupić tego samego sprzętu bez wgranych aplikacji – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Reklama

Wielu użytkowników woli kupować komputery z preinstalowanymi systemami operacyjnymi, tak aby zaraz po konfiguracji były gotowe do użytku. Są jednak i tacy, którzy chcieliby otrzymać sprzęt bez oprogramowania. Takim właśnie klientem okazał się Vincent Deroo-Blanquart, który po zakupie laptopa Sony odmówił akceptacji umowy licencyjnej Microsoft Windows Vista, a od firmy Sony Europe Limited zażądał zwrotu części ceny odpowiadającej kosztom preinstalowanego systemu. Spółka odmówiła, ale zaproponowała klientowi unieważnienie całej transakcji i zwrot zapłaty jeśli odda komputer.

Francuz nie zgodził się i pozwał sprzedawcę domagając się 450 euro za preinstalowane oprogramowanie oraz 2,5 tys. euro odszkodowania za szkody poniesione w związku ze stosowaniem nieuczciwych praktyk handlowych przez Sony. Jego zdaniem firma wprowadziła go bowiem w błąd i stosowała agresywne praktyki handlowe.

Sprawa trafiła do francuskiego sądu kasacyjnego, a ten postanowił zadać pytania prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Po pierwsze spytał o to, czy sprzedaż komputera wyposażonego w preinstalowane oprogramowanie, w sytuacji gdy nie można kupić tego samego modelu bez takiego oprogramowania, stanowi nieuczciwą praktykę handlową.

Trybunał w środowym wyroku odpowiedział, że nie, o ile taka oferta nie jest sprzeczna z wymogami staranności zawodowej oraz nie zniekształca zachowania gospodarczego konsumentów. Sędziowie zwrócili uwagę, że wielu konsumentów kupujących komputery oczekuje, że będą one wyposażone w system operacyjny. W tej konkretnej sprawie klient został należycie poinformowany, jakie konkretnie oprogramowanie zostało wstępnie zainstalowane w laptopie, a gdy odmówił akceptacji licencji sprzedawca zaproponował mu unieważnienie całej umowy. Do sądu krajowego będzie ostatecznie należało ustalenie czy konsument miał możliwość podjęcia świadomej decyzji w sytuacji, gdy został poinformowany, że dany model nie jest sprzedawany bez systemu operacyjnego, ale jednocześnie można kupić sprzęt innej marki, o porównywalnych parametrach, bez oprogramowania.

Francuski sąd pytał również czy brak informacji o cenie za sam system operacyjny może w wprowadzać konsumentów w błąd. Również na to pytanie Trybunał odpowiedział przecząco. Jego zdaniem z praktyką wprowadzającą w błąd mamy do czynienia, gdy sprzedawca pomija istotne informacje, co może spowodować podjęcie przez klienta decyzji, której w innych okolicznościach by nie podjął. W przypadku transakcji wiązanej sprzedaży komputera wraz z oprogramowaniem brak wyszczególnienia ceny za system operacyjny nie wpływa na ostateczną decyzję konsumenta.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 7 września 2016 r. w sprawie C-310/15

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.