Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Klient nie może wymagać, by laptop nie miał systemu operacyjnego

Sławomir Wikariak07.09.2016, 12:02; Aktualizacja: 07.09.2016, 12:14
 • Wyślij
 • Drukuj

Sprzedaż komputera z preinstalowanym oprogramowaniem nie stanowi sama w sobie nieuczciwej praktyki rynkowej, nawet wówczas, gdy klient nie może kupić tego samego sprzętu bez wgranych aplikacji – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Reklama

Wielu użytkowników woli kupować komputery z preinstalowanymi systemami operacyjnymi, tak aby zaraz po konfiguracji były gotowe do użytku. Są jednak i tacy, którzy chcieliby otrzymać sprzęt bez oprogramowania. Takim właśnie klientem okazał się Vincent Deroo-Blanquart, który po zakupie laptopa Sony odmówił akceptacji umowy licencyjnej Microsoft Windows Vista, a od firmy Sony Europe Limited zażądał zwrotu części ceny odpowiadającej kosztom preinstalowanego systemu. Spółka odmówiła, ale zaproponowała klientowi unieważnienie całej transakcji i zwrot zapłaty jeśli odda komputer.

Francuz nie zgodził się i pozwał sprzedawcę domagając się 450 euro za preinstalowane oprogramowanie oraz 2,5 tys. euro odszkodowania za szkody poniesione w związku ze stosowaniem nieuczciwych praktyk handlowych przez Sony. Jego zdaniem firma wprowadziła go bowiem w błąd i stosowała agresywne praktyki handlowe.

Sprawa trafiła do francuskiego sądu kasacyjnego, a ten postanowił zadać pytania prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Po pierwsze spytał o to, czy sprzedaż komputera wyposażonego w preinstalowane oprogramowanie, w sytuacji gdy nie można kupić tego samego modelu bez takiego oprogramowania, stanowi nieuczciwą praktykę handlową.

Trybunał w środowym wyroku odpowiedział, że nie, o ile taka oferta nie jest sprzeczna z wymogami staranności zawodowej oraz nie zniekształca zachowania gospodarczego konsumentów. Sędziowie zwrócili uwagę, że wielu konsumentów kupujących komputery oczekuje, że będą one wyposażone w system operacyjny. W tej konkretnej sprawie klient został należycie poinformowany, jakie konkretnie oprogramowanie zostało wstępnie zainstalowane w laptopie, a gdy odmówił akceptacji licencji sprzedawca zaproponował mu unieważnienie całej umowy. Do sądu krajowego będzie ostatecznie należało ustalenie czy konsument miał możliwość podjęcia świadomej decyzji w sytuacji, gdy został poinformowany, że dany model nie jest sprzedawany bez systemu operacyjnego, ale jednocześnie można kupić sprzęt innej marki, o porównywalnych parametrach, bez oprogramowania.

Francuski sąd pytał również czy brak informacji o cenie za sam system operacyjny może w wprowadzać konsumentów w błąd. Również na to pytanie Trybunał odpowiedział przecząco. Jego zdaniem z praktyką wprowadzającą w błąd mamy do czynienia, gdy sprzedawca pomija istotne informacje, co może spowodować podjęcie przez klienta decyzji, której w innych okolicznościach by nie podjął. W przypadku transakcji wiązanej sprzedaży komputera wraz z oprogramowaniem brak wyszczególnienia ceny za system operacyjny nie wpływa na ostateczną decyzję konsumenta.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 7 września 2016 r. w sprawie C-310/15

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.