Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sąd nie pozwoli na wykończenie przegranego kosztami zastępstwa procesowego

Ewa Maria Radlińska12.09.2016, 07:05; Aktualizacja: 12.09.2016, 07:11

Każdy wspólnik spółki cywilnej może mieć w procesie własnego pełnomocnika, ale jeżeli sprawa jest prosta i nie wymagała od prawników ponadprzeciętnego nakładu pracy, to sąd zasądzi zwrot kosztów poniesionych na wynagrodzenie tylko jednego z nich.

Reklama

Była to sprawa o zapłatę z powództwa M. S. oraz J. J. przeciwko A. D. Zarówno jeden jak i drugi powód mieli w tym postępowaniu swojego pełnomocnika. I wraz z pozwem o zapłatę złożyli wniosek o zasądzenie od pozwanego na rzecz każdego z powodów kosztów powstępowania. Sąd rejonowy przyznał powodom dochodzoną pozwem kwotę wraz kosztami procesu w wysokości 647 zł, uwzględniając w tym koszty zastępstwa procesowego jednego pełnomocnika.

Za prosta sprawa na dwóch pełnomocników

Pełnomocnicy powodów złożyli wiosek o uzupełnienie nakazu poprzez przyznanie powodom kosztów zastępstwa też drugiego prawnika. Sąd jednak odmówił. Wskazał, że pomimo, że po stronie powodowej występują dwie osoby fizyczne, każda z niezależnym pełnomocnikiem, celowym wydatkiem było wynagrodzenie tylko jednego pełnomocnika. Sąd zwrócił uwagę na naturę łączącego powodów stosunku prawnego oraz niepodzielność dochodzonego przez nich roszczenia. Wyjaśnił, że powodowie są osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej i z tą działalnością związane było dochodzone przez nich roszczenie. Z uwagi na to między powodami zachodzi współuczestnictwo materialne konieczne, a więc powodowie są legitymowani do wystąpienia z powództwem łącznie, a co za tym idzie dochodzą jednego prawa. Dalej sąd wskazał, że orzeczenie o kosztach zgodne z oczekiwaniami strony powodowej byłoby równoznaczne z zasądzeniem dwukrotnej stawki minimalnej, czego nie uzasadnia ani niezbędny nakład pracy pełnomocników, ani także charakter sprawy i ich wkład pracy w przyczynienie się do jej wyjaśnienia i rozstrzygnięcia.


Pozostało jeszcze 65% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.