Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Brak stabilności zatrudnienia narusza prawo UE

14.09.2016, 10:51; Aktualizacja: 14.09.2016, 11:37
 • Wyślij
 • Drukuj

Wykorzystywanie kolejnych umów na czas określony w celu pokrycia stałych potrzeb kadrowych w sektorze ochrony zdrowia jest niezgodne z prawem UE - orzekł TSUE.

Reklama

Hiszpańska pielęgniarka María Elena Pérez López była zatrudniona w szpitalu uniwersyteckim w Madrycie w okresie od 5 lutego 2009 r. do 31 lipca 2009 r. W umowie miała zapisane, że ma wykonywać prace „o charakterze tymczasowym, koniunkturalnym lub nadzwyczajnym”. Tymczasem taką samą umowę dostawała aż siedem razy, co oznacza, że pracowała ona w szpitalu nieprzerwanie od lutego 2009 r. do czerwca 2013 r. Po tym jak została poinformowana, że jej stosunek pracy zostanie rozwiązany postanowiła zaskarżyć trwającą wiele lat praktykę swojego pracodawcy. Jej zdaniem wszystkie kolejne umowy w rzeczywistości nie służyły zaspokojeniu nadzwyczajnych potrzeb w zakresie świadczenia usług zdrowotnych, lecz odpowiadały stałej działalności.

Rozpoznający tę skargę madrycki sąd zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniem, czy hiszpańskie uregulowanie, które zezwala na ponowne zawieranie umów na czas określony w sektorze ochrony zdrowia jest zgodne z porozumieniem ramowym w sprawie pracy na czas określony. Sąd miał wątpliwości co do obiektywnego charakteru powodów mogących uzasadniać ponowne zawieranie takich umów.

W ogłoszonym dzisiaj wyroku TSUE orzekł, że umowy o pracę na czas określony nie mogą być ponownie zawierane do celów stałego i długookresowego wykonywania zadań należących do zwykłego zakresu działalności personelu szpitalnego.

Takie ponowne zawieranie umów na czas określony jest niezgodne z prawem UE, pozbawia bowiem pracownika stabilności zatrudnienia.

PS

Wyrok TSUE z 14 września 2016 roku (C-16/15)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.