Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Więźniowe mają prawo oszczędzać na wyższy procent

19.09.2016, 15:21; Aktualizacja: 19.09.2016, 15:47
 • Wyślij
 • Drukuj

Utrudnianie więźniom dostępu do usług bankowych narusza konwencję o ochronie praw człowieka - uznał ETPC.

Reklama

Skarżący, odbywający karę pozbawienia wolności między 2000 a 2012 r., pracowali w zakładach karnych. Zgodnie z przepisami, połowa ich wynagrodzenia była kierowana na specjalne książeczki oszczędnościowe, żeby mieli szansę zgromadzić środki, które byłyby im wypłacone po wyjściu na wolność. Roczna stopa oprocentowania była jednak bardzo niska – wynosiła 0,1 proc. Skarżący wielokrotnie domagali się, aby władze zakładu karnego umożliwiły im oszczędzanie pieniędzy na lepiej oprocentowanych rachunkach bankowych, jednak konsekwentnie odmawiano im tego.

W 2008 r. i 2009 r. osadzeni złożyli skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w których zarzucali zakładowi karnemu naruszenie art. 1 protokołu dodatkowego do europejskiej konwencji praw człowieka, gwarantującego prawo do ochrony własności.

W swoim wyroku ETPC podzielił argumenty skarżących. Trybunał uznał, że w analizowanej sprawie ingerencja państwa miała charakter nieproporcjonalny, ponieważ skarżący byli zmuszeni do gromadzenia oszczędności na rachunku oprocentowanym poniżej wysokości inflacji. Choć szkoda, którą wskutek tego ponieśli obiektywnie nie była zbyt wysoka, to jednak mając na uwadze ich sytuację ekonomiczną uznał, że miała ona istotny wpływ na ich życie.

PS/źródło: HFPC

Wyrok ETPC z 13 września 2016 roku w sprawie Siemaszko i Olszyński przeciwko Polsce

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Spór wokół TK

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.