Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Mocodawcą substytuta jest strona, a nie pełnomocnik

Ewa Maria Radlińska22.09.2016, 07:07; Aktualizacja: 22.09.2016, 07:14

W przypadku ustanowienia kilku pełnomocników pisma procesowe należy doręczać temu, którego wskazała strona.

Reklama

Była to sprawa z powództwa T. R. przeciwko A. R. o zapłatę. Pozwana przegrała w I instancji i wniosła apelację. Ta jednak została odrzucona, jako wniesiona po terminie.
Odpis wyroku wraz uzasadnieniem został bowiem doręczony pełnomocnikowi substytucyjnemu pozwanej 12 października 2015 r. Apelacja zaś została wniesiona dopiero 20 listopada. W międzyczasie, tj. 21 października pozwana wypowiedziała pełnomocnictwo swojemu pełnomocnikowi adwokatowi Ł. K., a nowego ustanowiła 23 października. Ten ostatni adwokat wniósł o doręczenie mu odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem. Przesyłka z sądu doszła 6 listopada, a 14 dni później została złożona przez tego adwokata apelacja.

Nie na ten adres

Problem w tym, że termin do wniesienia apelacji zaczął biec 12 października i upłynął bezskutecznie 26 października. Sąd rejonowy oparł się tu na art. 369 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego w związku z art. 370 k.p.c. i wskazał, że doręczenie pełnomocnikowi substytucyjnemu odpisu wyroku z uzasadnieniem jest prawidłowe, bo przepisy procedury cywilnej nie wyłączają takiej czynności. Pozwana złożyła zażalenie na to postanowienie. Przekonywała, że nikt nie podawał, aby doręczeń dokonywać na adres substytuta, a więc – jej zdaniem – należało ich dokonywać na adres pełnomocnika głównego. Błędnie więc sąd - w jej ocenie - przyjął, że doręczenie odpisu wyroku z uzasadnieniem pełnomocnikowi substytucyjnemu, który o odpis nie wnioskował jest skuteczne w sytuacji, kiedy wniosek o sporządzenie uzasadnienia nie pochodził od tego pełnomocnika. Ponadto nawet w tym wniosku nie wskazano, aby uzasadnienie wyroku doręczyć bezpośrednio pełnomocnikowi substytucyjnemu.


Pozostało jeszcze 57% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.