Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Mocodawcą substytuta jest strona, a nie pełnomocnik

Ewa Maria Radlińska22.09.2016, 07:07; Aktualizacja: 22.09.2016, 07:14

W przypadku ustanowienia kilku pełnomocników pisma procesowe należy doręczać temu, którego wskazała strona.

Reklama

Była to sprawa z powództwa T. R. przeciwko A. R. o zapłatę. Pozwana przegrała w I instancji i wniosła apelację. Ta jednak została odrzucona, jako wniesiona po terminie.
Odpis wyroku wraz uzasadnieniem został bowiem doręczony pełnomocnikowi substytucyjnemu pozwanej 12 października 2015 r. Apelacja zaś została wniesiona dopiero 20 listopada. W międzyczasie, tj. 21 października pozwana wypowiedziała pełnomocnictwo swojemu pełnomocnikowi adwokatowi Ł. K., a nowego ustanowiła 23 października. Ten ostatni adwokat wniósł o doręczenie mu odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem. Przesyłka z sądu doszła 6 listopada, a 14 dni później została złożona przez tego adwokata apelacja.

Nie na ten adres

Problem w tym, że termin do wniesienia apelacji zaczął biec 12 października i upłynął bezskutecznie 26 października. Sąd rejonowy oparł się tu na art. 369 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego w związku z art. 370 k.p.c. i wskazał, że doręczenie pełnomocnikowi substytucyjnemu odpisu wyroku z uzasadnieniem jest prawidłowe, bo przepisy procedury cywilnej nie wyłączają takiej czynności. Pozwana złożyła zażalenie na to postanowienie. Przekonywała, że nikt nie podawał, aby doręczeń dokonywać na adres substytuta, a więc – jej zdaniem – należało ich dokonywać na adres pełnomocnika głównego. Błędnie więc sąd - w jej ocenie - przyjął, że doręczenie odpisu wyroku z uzasadnieniem pełnomocnikowi substytucyjnemu, który o odpis nie wnioskował jest skuteczne w sytuacji, kiedy wniosek o sporządzenie uzasadnienia nie pochodził od tego pełnomocnika. Ponadto nawet w tym wniosku nie wskazano, aby uzasadnienie wyroku doręczyć bezpośrednio pełnomocnikowi substytucyjnemu.


Pozostało jeszcze 57% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.