Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

SN: Można złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie samego siebie

29.09.2016, 16:26; Aktualizacja: 29.09.2016, 16:36
 • Wyślij
 • Drukuj

Dopuszczalne jest złożenie wniosku o ubezwłasnowolnienie samego siebie, a sąd będzie go rozpoznawał zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

Reklama

Na wokandzie Sądu Najwyższego stanęła nietypowa sprawa – pochodzący ze Śląska Stanisław M. złożył wniosek o ubezwłasnowolnienie samego siebie. Zgodnie z przepisami k.p.c., a konkretnie art. 545 par. 1, osobami które mogą złożyć taki wniosek są: małżonek osoby, której on dotyczy, jej krewni w linii prostej, rodzeństwo oraz jej przedstawiciel ustawowy, a także właściwy prokurator. Tymczasem sam zainteresowany nie jest wymieniony w gronie osób, które mogą starać się o ubezwłasnowolnienie.

Co ciekawe, częstochowski sąd okręgowy, rozpoznający sprawę w I instancji, nie odrzucił wniosku z przyczyn formalnych (np. z powodu braku legitymacji procesowej), ale rozpoznał go merytorycznie i oddalił, Wskazał tylko na brak podstaw do ubezwłasnowolnienia częściowego.

Apelację złożył Stanisław M. i tym razem sąd II instancji powziął poważne wątpliwości prawne, czy taki wniosek w ogóle może być złożony. Podzielił się nimi z Sądem Najwyższym, który, obradując w składzie trzech sędziów wydał uchwałę, w której stwierdził, że wniosek o ubezwłasnowolnienie może złożyć także osoba, która ma być ubezwłasnowolniona.

SN stwierdził, że wnioski prawidłowo sporządzone powinny być przez sądy przyjęte i rozpoznane we właściwym trybie. Nie podzielił także obaw, że dojdzie do nadużyć i „lawiny” wniosków od osób, które w ten sposób chcą uniknąć np. odpowiedzialności za zaciągnięte zobowiązania.

- Ubezwłasnowolnienie nie ma dobrej konotacji społecznej i to może być hamulec, który powściągnie potencjalne nadużycia – stwierdził sędzia Jacek Gudowski zamykając rozprawę.

Uchwała Sądu Najwyższego z 28 września 2016 r., sygn. III CZP 38/16

Michał Culepa

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.