Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Żadna inwestycja nie może stwarzać zagrożenia

04.10.2016, 09:14; Aktualizacja: 04.10.2016, 09:24
 • Wyślij
 • Drukuj
Przedstawiciel RPO wskazywał, że pracami i obiektami budowlanymi nie wymagającymi zgód są np. wiaty przystankowe.

źródło: ShutterStockPrzedstawiciel RPO wskazywał, że pracami i obiektami budowlanymi nie wymagającymi zgód są np. wiaty przystankowe.

Nadzór budowlany ma interweniować także w przypadku robót budowlanych i obiektów, które nie wymagają pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia, ale są niebezpieczne.

Reklama

To wniosek z wczorajszej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sędziowie stwierdzili, że przepisy Prawa budowlanego (Dz.U. z 2016 r. poz. 290 ze zm.), zgodnie z którymi inspektor nadzoru budowlanego może wstrzymać roboty budowlane lub nakazać przebudowę istniejących już obiektów, gdy te stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi mienia lub środowiska, powinny być stosowane do wszystkich inwestycji. Nawet tych, których przeprowadzenie nie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę, albo dokonania zgłoszenia.

Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, który sam opowiedział się za poglądem wyrażonym w uchwale. Przedstawiciel RPO wskazywał, że pracami i obiektami budowlanymi nie wymagającymi zgód są np. wiaty przystankowe oraz docieplanie budynków do wysokości 12 metrów. Postulował, by dla dobra obywateli objęto je nadzorem.

Dotychczas orzecznictwo w tego typu sprawach było rozbieżne. Część składów orzekających NSA uważała, że skoro inwestycje nie wymagały zgłoszenia ani pozwolenia na budowę i w związku z tym organy nadzoru nie mogły określić wymogów techniczno-budowlanych, to nie mogą także żądać ich przestrzegania. Uważano, że poszkodowani w wyniku takich prac powinni dochodzić naprawienia ich negatywnych skutków przed sądami powszechnymi.

Uchwała NSA z 3 października 2016 r., sygn. akt II OPS 1/16

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.