Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Żadna inwestycja nie może stwarzać zagrożenia

04.10.2016, 09:14; Aktualizacja: 04.10.2016, 09:24
 • Wyślij
 • Drukuj
Przedstawiciel RPO wskazywał, że pracami i obiektami budowlanymi nie wymagającymi zgód są np. wiaty przystankowe.

źródło: ShutterStockPrzedstawiciel RPO wskazywał, że pracami i obiektami budowlanymi nie wymagającymi zgód są np. wiaty przystankowe.

Nadzór budowlany ma interweniować także w przypadku robót budowlanych i obiektów, które nie wymagają pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia, ale są niebezpieczne.

Reklama

To wniosek z wczorajszej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sędziowie stwierdzili, że przepisy Prawa budowlanego (Dz.U. z 2016 r. poz. 290 ze zm.), zgodnie z którymi inspektor nadzoru budowlanego może wstrzymać roboty budowlane lub nakazać przebudowę istniejących już obiektów, gdy te stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi mienia lub środowiska, powinny być stosowane do wszystkich inwestycji. Nawet tych, których przeprowadzenie nie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę, albo dokonania zgłoszenia.

Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, który sam opowiedział się za poglądem wyrażonym w uchwale. Przedstawiciel RPO wskazywał, że pracami i obiektami budowlanymi nie wymagającymi zgód są np. wiaty przystankowe oraz docieplanie budynków do wysokości 12 metrów. Postulował, by dla dobra obywateli objęto je nadzorem.

Dotychczas orzecznictwo w tego typu sprawach było rozbieżne. Część składów orzekających NSA uważała, że skoro inwestycje nie wymagały zgłoszenia ani pozwolenia na budowę i w związku z tym organy nadzoru nie mogły określić wymogów techniczno-budowlanych, to nie mogą także żądać ich przestrzegania. Uważano, że poszkodowani w wyniku takich prac powinni dochodzić naprawienia ich negatywnych skutków przed sądami powszechnymi.

Uchwała NSA z 3 października 2016 r., sygn. akt II OPS 1/16

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.