Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sprostowanie nie dotyczy całego artykułu, ale fragmentów

Sławomir Wikariak10.10.2016, 06:21; Aktualizacja: 10.10.2016, 10:12
 • Wyślij
 • Drukuj
Sąd Apelacyjny w Krakowie, do którego odwołały się obydwie strony, przypomniał, że sprostowanie musi być rzeczowe

źródło: ShutterStockSąd Apelacyjny w Krakowie, do którego odwołały się obydwie strony, przypomniał, że sprostowanie musi być rzeczowe

Sprostowanie może dotyczyć wyłącznie fragmentów artykułu prasowego, w których napisano nieprawdę, a nie całości tekstu. Dopuszczalną przepisami objętość sprostowania należy również odnosić do nieprawdziwych fragmentów, a nie do całego tekstu – uznał Sąd Apelacyjny w Krakowie.

Reklama

Proces dotyczył publikacji z jednej z małopolskich gazet. Opisano w niej historię niewykorzystanej od lat działki, na której stoi opuszczony hotel. Właścicielowi terenu nie spodobały się niektóre stwierdzenia padające w tekście, w tym także wypowiedzi. Zażądał sprostowania tych informacji.

Zdaniem redakcji przesłany przez inwestora materiał nie spełniał wymagań dotyczących sprostowania i był za długi. Spółka ponowiła swoje wezwanie, informując, że jeśli nie doczeka się reakcji, to sama opublikuje sprostowanie w innym dzienniku, a gazetę obciąży tego kosztami. Tak też się stało.

Ostatecznie spór trafił do sądu, przed którym właściciel działki domagał się opublikowania wspomnianego już sprostowania oraz zapłaty 5 tys. zł kosztów poniesionych w związku z umieszczeniem go na łamach innego dziennika. Sąd Okręgowy w Krakowie uwzględnił pozew, ale tylko częściowo, i nakazał opublikowanie trzech z pięciu akapitów sprostowania. Co do jednego uznał, że przekracza on dwukrotność objętości prostowanego fragmentu artykułu, co do drugiego, że nie spełnia wymogu rzeczowości. Nie zasądził również kosztów publikacji sprostowania w innym tytule, gdyż uznał, że powód nie miał ku temu podstaw.

Sąd Apelacyjny w Krakowie, do którego odwołały się obydwie strony, przypomniał, że sprostowanie musi być rzeczowe. „Pod pojęciem rzeczowości rozumieć należy konkretność, zwartość i jasność wypowiedzi. Nie mogą one dotyczyć wszystkich okoliczności, jakie respondentowi kojarzą się z opisaną przez prasę sytuacją, a powinny być skoncentrowane na prostowaniu informacji nieprawdziwych czy niejasnych lub na stwierdzeniach, które zagroziły jego dobrom osobistym” – zauważył w uzasadnieniu opublikowanego pod koniec września wyroku. Zaznaczył, że sprostowanie nie może się sprowadzać do polemiki z autorem, zwłaszcza nacechowanej emocjami. Podkreślił jednocześnie, że sprostowanie nie dotyczy całego materiału prasowego, lecz jedynie wskazanego fragmentu, a konkretnie wiadomości w nim zawartej. Tekst sprostowania nie może więc przekraczać dwukrotnej objętości tego konkretnego fragmentu.

Co do publikacji sprostowania w innym tytule niemożliwe jest zastosowanie ogólnych norm z kodeksu cywilnego dotyczących zastępczego wykonania zobowiązania. Przepisy ustawy – Prawo prasowe (Dz.U. z 1984 r., nr 5, poz. 24 ze zm.) stanowią bowiem lex specialis i w art. 39 jasno stanowią, że jeśli sprostowanie nie zostanie opublikowane, to stronie przysługuje pozew do sądu. 

ORZECZNICTWO

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie, sygn. akt I ACa 868/16.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.