Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nierzetelni dziennikarze zasługują na karę

Dominika Bychawska-Siniarska11.10.2016, 09:14; Aktualizacja: 12.10.2016, 15:31

Dorota Kania, była dziennikarka „Wprost”, napisała w 2007 r. serię artykułów, w których dowodziła, że A.C., rektor Uniwersytetu Gdańskiego, był współpracownikiem SB (powołała się przy tym na akta z Instytutu Pamięci Narodowej). W reakcji na publikacje Rada Etyki Mediów stwierdziła, że argumenty zaprezentowane przez dziennikarkę nie były wystarczająco przekonujące, oraz wytknęła jej, że nie wymieniła precyzyjnie swoich źródeł informacji. Zdaniem rady przy opracowaniu artykułów Kania nie zachowała wystarczającej staranności.

Reklama

PROSTO ZE STRASBURGA

W sierpniu 2007 r. A.C. wniósł prywatny akt oskarżenia z art. 212 k.k. przeciwko dziennikarce i redaktorowi naczelnemu „Wprost”. Postępowanie o zniesławienie zostało zawieszone na cztery lata w związku z procedurą lustracyjną wszczętą przeciwko A.C. Wykazała ona, że rektor uniwersytetu nie był komunistycznym informatorem i nie wiedział, że w IPN zarejestrowano go jako współpracownika służb PRL.

15 lutego 2012 r. Sąd Rejonowy w Warszawie uznał dziennikarkę i redaktora naczelnego za winnych zniesławienia i zasądził od nich po 3 tys. zł grzywny oraz 2,5 tys. zł nawiązki na cel społeczny. Sąd stwierdził, że dziennikarka, nierzetelnie zbierając informacje i nie weryfikując dokumentów z IPN, naruszyła reputację A.C. Sąd zauważył m.in., że podczas telefonicznej rozmowy z rektorem Kania nie przyznała, że posiada dokument z IPN świadczący o jego współpracy. Mimo że publikowała na ten temat kolejne artykuły, nie próbowała się spotkać z A.C. 26 września 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał wyrok w mocy.


Pozostało jeszcze 58% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.