Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sąd: Prokuratura powinna zająć się sprawą niepublikowania wyroku TK

Małgorzata Kryszkiewicz13.10.2016, 17:18; Aktualizacja: 14.10.2016, 09:29
 • Wyślij
 • Drukuj
Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia uchylił postanowienie prokuratury o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie dotyczącej braku publikacji wyroku TK

źródło: ShutterStockSąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia uchylił postanowienie prokuratury o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie dotyczącej braku publikacji wyroku TK

W czwartek Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia uchylił postanowienie prokuratury o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie dotyczącej braku publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ogłoszenie nastąpiło na posiedzeniu niejawnym, co oznacza, że szersza publiczność nie pozna motywów, jakie przemawiały za uchyleniem. Jak tłumaczy Małgorzata Szuleka z HFPC, sąd uznał, że utajnienie jest konieczne ze względu na potrzebę uspokojenia emocji, jakie sprawa wywołuje.

Reklama

Niepublikowany wyrok TK to ten z 9 marca 2016 r. (sygn. akt K 47/15), w którym uznano, że tzw. naprawcza nowela ustawy o TK (Dz. U. z 2015 r. poz. 2217) jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Od tamtego momentu wszystkie wyroki TK nie są publikowane przez organ do tego zobowiązany, a więc przez prezesa Rady Ministrów.

Zawiadomienie do prokuratury złożyła Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Jej zdaniem premier dopuściła się czynu określonego w art. 231 par. 1 kodeksu karnego, a więc nie dopełniła ciążących na niej obowiązków. Prokuratura jednak nie dopatrzyła się znamion tego czynu w zachowaniu premier Beaty Szydło. W postanowieniu o odmowie wszczęcia postępowania wskazano m.in., że brak publikacji wyroku nie spowodował szkody w interesie publicznym lub prywatnym. Z tym nie zgodziła się fundacja i zaskarżyła rozstrzygnięcie prokuratury do sądu. Podnosiła w nim m.in. naruszenie zasad swobodnej oceny dowodów oraz obiektywizmu. HFPCz stoi bowiem na stanowisku, że odmowa publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego doprowadziła do powstania szkody o charakterze ustrojowym, politycznym, ekonomicznym, a także wizerunkowym. Fundacja uważa więc, że prokuratura powinna była – w celu ustalenia wszystkich faktów w tej sprawie – wszcząć postępowanie i co najmniej przesłuchać premier Szydło.

Po uchyleniu postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania prokuratura będzie musiała zająć się sprawą jeszcze raz. Co więcej, jeżeli sąd w postanowieniu wskazał okoliczności, które należy wyjaśnić lub czynności, które należy przeprowadzić w sprawie (np. przesłuchać premier) to prokuratura będzie musiała to wykonać. Wskazania sądu są bowiem dla niej wiążące. To oczywiście nie oznacza, że nie podejmie wówczas takiej samej decyzji i znów nie dopatrzy się niczego nagannego w działaniach prezes RM.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.