Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adwokaci oczyszczeni z korupcyjnych zarzutów

24.10.2016, 10:45; Aktualizacja: 24.10.2016, 11:23
 • Wyślij
 • Drukuj

Sąd Okręgowy w Szczecinie uniewinnił mec. Wojciecha Krzysztoporskiego i dwójkę innych adwokatów od zarzutu uczestnictwa w "korupcyjnym układzie" - informuje szczecińska "GW".

Reklama

Sprawa zaczęła się w 2006 r., kiedy prokuratura kierowana przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę wykryła "układ" we wrocławskiej palestrze. Dowodem winy adwokatów były m.in. zeznania Wiesława B. "Cygana" (gangstera skazanego za zabójstwo), a także Wioletty P., żony dolnośląskiego biznesmena zamieszanego w oszustwa.

W 2007 r. zatrzymano adw. Wojciecha Krzysztoporskiego, a także dwóch innych wrocławskich adwokatów. Lubelska prokuratura apelacyjna, która prowadziła śledztwo w ich sprawie, twierdziła m.in., że oferowali klientom pomoc w uchylaniu aresztów i odraczaniu wykonania kar. Mieli powoływać się na znajomości wśród skorumpowanych sędziów i prokuratorów. Ich proces, ze względu na zachowanie obiektywizmu, toczył się w Szczecinie.

Sąd I instancji nie doszukał się jednak w materiale zebranym przez śledczych dowodów na korupcję, a obciążające adwokatów zeznania uznał za niewiarygodne. I w konsekwencji ich uniewinnił.

Prokuratura odwołała się od tego orzeczenia. Teraz Sąd Okręgowy w Szczecinie utrzymał wyrok uniewinniający w mocy.

PS/źródło: szczecin.wyborcza.pl

Źródło:Media
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.