Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

SN oddalił kasacje w sprawie zabójstwa małżonków z Milanówka

27.10.2016, 12:49; Aktualizacja: 27.10.2016, 13:53
 • Wyślij
 • Drukuj

Sąd Najwyższy oddalił kasacje w sprawie Piotra B., skazanego na 15 lat więzienia za podżeganie do zabójstwa małżonków Wiesława i Elżbiety Drzewińskich oraz ich dwóch synów. Chodzi o głośną sprawę podwarszawskiej willi Chimera, którą mężczyzna próbował zawłaszczyć.

Reklama

Sąd Najwyższy uznał, że zarzuty zawarte w kasacjach obu obrońców są całkowicie bezzasadne, a sądy niższej instancji prawidłowo oceniły stan faktyczny.

B. był lokatorem domu w Milanówku, który należał do Drzewińskich. Skazany został za podżeganie w latach 2005-2006 do zabójstwa właścicieli posesji oraz za podżeganie w 2011 r. do uprowadzenia i ewentualnego zabójstwa ich synów. Według śledczych motywem był narastający konflikt o dom małżonków. Na B. wskazał w trakcie śledztwa jego znajomy Andrzeja J. To właśnie on zgłosił się do prokuratury w 2011 r., informując, że B. nakłaniał go kiedyś do zabójstwa Drzewińskich, a potem do zabójstwa ich synów. W wyniku policyjnej prowokacji B. spotkał się następnie z rzekomymi płatnymi zabójcami (w rzeczywistości byli to dwaj podstawieni funkcjonariusze).

Sędzia Andrzej Tomczyk uzasadniając oddalenie kasacji podkreślił, że rozmowy Piotra B. z podstawionym funkcjonariuszami policji „jednoznacznie wskazują na jego zamiary”. Wskazał również, że błędy dotyczące pracy policjantów, choć były i zostały potwierdzone w trakcie procesu, nie wpłynęły na ustalenia faktyczne. Sędzia przypomniał m.in., że nagrano jak Piotr B. oferował po 5 tys. euro za uprowadzenie każdego z synów małżeństwa Drzewińskich.

Piotr B. został skazany w grudniu 2014 r. na 15 lat pozbawienia wolności, w sumie za cztery próby zlecenia morderstwa każdego z członków rodziny Drzewińskich.

Mężczyzna konsekwentnie nie przyznawał się do winy.

Ciał małżonków dotąd nie odnaleziono.

Patrycja Rojek-Socha (PAP)

pru/ pz/PS

Źródło:PAP
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.